The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Contact information
+995 (32) 297-16-12



გიორგი ხორგუაშვილი

Other name:გიორგი მოდრეკილი  (Pseudonym)
Date of birth:10 January, 1929  (86 years)
Category:Writer

Biography

დაბადების ადგილი: კასპის რ–ნი, სოფ. დოესი.

დაამთავრა ნიკოლოზ ბარათაშვილის სახელობის გორის სასხელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტი 1953 წელს.

1953-1955წწ. მუშაობდა კასპის რაიონის კოდისწყაროს რვაწლიან სკოლაში ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლად. 1956-1958წწ. იყო კასპის რაიონული გაზეთის პასუხისმგებელი მდივანი, 1958 წლის ოქტომბრიდან გადაყვანილ იქნა საქართველოს კომპარტიის კასპის რაიკომში ინსტრუქტორად, სადაც მუშაობდა 1961 წლის ივნისამდე. შემდგომ მუშაობა განაგრძო კასპის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დირექტორად. სტუდენტობისას ჩაბმული იყო სამეცნიერო და ლიტერატურულ შემოქმედებით წრეებში, დაამუშავა რამოდენიმე სამეცნიერო შრომა, რომლებიც თეზისების სახით დაიბეჭდა, მათ შორის გამოირჩევა: "დედაშვილობის საკითხი ილია ჭავჭავაძის შემოქმედებაში" და "ტიპიურობის პრობლემა", რომლებიც წაიკითხა სტუდენტთა რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე, მოიპოვა პირველი ადგილი და დაიმსახურა პრემიები. მისი პირველი ლექსი "სამგორი" დაიბეჭდა გორის საქალაქო გაზეთში "სტალინელი", ხოლო პირველი მოთხრობა გორის სალიტერატურო ალმანახში "მერანი" 1958 წელს, მათ მოყვა სხვა მოთხრობები, რომლებიც დაიბეჭდა "მერანის" მომდევნო წიგნში და გორისავე ალმანახ "ლიახვში", მას შემდეგ სისტემატიურად იბეჭდება რესპუბლიკურ ჟურნალ-გაზეთებში.

Member of Organizations

  • კასპის საისტორიო საზოგადოება, თავმჯდომარე
  • საქართველოს ისტორიისა და კულტურის ძეგლთა დაცვის საზოგადოების ფონდის კასპის ფილიალი, გამგე

Awards and Honors

  • ჟურნალ "დროშის" პრემია
  • ჟურნალ "პიონერი"-ს პრემია
  • ქალაქ კასპის საპატიო მოქალაქე
  • კულტურის დამსახურებული მუშაკი

Bibliography


Share: