The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Contact information
+995 (32) 297-16-12



ჭაბუა ამირეჯიბი (ბერი)

ჭაბუა ამირეჯიბი
Legal name:მზეჭაბუკ ამირეჯიბი
Other name:დავითი  (Name in religion)
Date of birth:18 November, 1921
Date of death:12 December, 2013  (at 92 years)
Category:Writer

Biography

დაიბადების ადგილი: ქ. თბილისი.

დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტის სამი კურსი.

პატიმრობის 16 წლის მანძილზე იყო ტყის მჭრელი, ჩრდილოეთ ოსეთის სატყეო კომბინატის დამაარსებელი და დირექტორი 1945-47წწ., ბელორუსიის სატყეო მრეწველობის სამინისტროს ტყის გადამამუშავებელი კომბინატის დამაარსებელი და დირექტორი 1947-50წწ.. განთავისუფლების შემდეგ საქართველო - აშშ ერთობლივი საწარმოს "ამსაქფილმის" დამაარსებელი და დირექტორი, ალმანახ "კინო"-ს დამაარსებელი და დირექტორი, საქართველოს სახკინოს სარეკლამო-საინფორმაციო ბიუროს დამაარსებელი და დირექტორი 1969-72წწ., კინოსტუდია "ქართული ფილმი"-ს მეორე გაერთიანების დირექტორი 1972-76წწ., კინოსტუდია "მემატიანეს" დირექტორი 1983-89წწ., საქართველოს თავდაცვის ფონდის თავჯდომარე 1992 -95წწ., ქართულ სულიერ ფასეულობათა დაცვის ასოციაცია "ივერია"-ს და გაზეთ "ახალი ივერია"-ს ერთ-ერთი დამფუძნებელი და გამგეობის თავჯდომარე 1999წელს. გამოქვეყნებული აქვს მრავალი პუბლიცისტური სტატია 1976 -98წწ., მოთხრობების სამი კრებული 1965-68წწ., საბავშვო იგავ-არაკების კრებული 1967წ., რომანები. არის ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე და დაჯილდოვებულია უცხოური, რუსული, ქართული პრემიებითა და პრიზებით. თავისი ნაწარმოებები დაბეჭდილი აქვს მსოფლიოს ხალხთა ოცდაათ ენაზე. 2010 წლის 15 ოქტომბერს ჭაბუა ამირეჯიბი ბერად აღიკვეცა და სახელად დავითი ეწოდა.

Member of Organizations

  • ინტელელექტუალთა საზოგადოება, დამფუძნებელი (1998-)
  • კინემატოგრაფისტთა კავშირი, წევრი (1965-)
  • საქართველოს თავდაცვის ფონდი, თავმჯდომარე (1992-1995)
  • საქართველოს მწერალთა კავშირი, წევრი (1965-)
  • საქართველოს პარლამენტი, წევრი (1991-1995)
  • საქართველოს სახელმწიფო საბჭო, წევრი (1991-1995)

Awards and Honors

  • 2009 - ლიტერატურული პრემია "საბა"
    ქართული ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის
  • 1998 - საქართველოს სახელმწიფო პრემია
  • 1995 - ღირსების ორდენი
  • 1994 - შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემია
  • 1979 - სსრკ სახელმწიფო პრემია

Bibliography


Share: