The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



კობა არაბული

კობა არაბული
Other name:გველის-მჭამელი  (Pseudonym)
Date of birth:19 February, 1945  (70 years)
Category:Writer, Publicist, Philologist

Biography

დაბადების ადგილი: დუშეთის რაიონი, სოფელი დათვისი(ხევსურეთი).

დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტი 1969 წელს. 1971 წელს იმავე უნივერსიტეტის ხელოვნების ფაკულტეტი.

1979-1991წწ. მოღვაწეობდა კინოსტუდია "ქართულ ფილმში", ჯერ სცენარისტად და შემდგომ უფროს რედაქტორად, პირველ შემოქმედებით გაერთიანებაში; 1990-1996წწ. გამოსცემდა მშობლიური მიწის მოვლის და კულტურულ მემკვიდრეობათა ხელშემწყობ გაზეთს - "წუთისოფელი"; მოამზადა "ხოგაის მინდიას სახლის" პროექტი: "ტრადიციული სოფელი ჩაკეტილ ისტორიულ სივრცეში". ჟურნალ "მითი და ტრადიციის" რედაქტორი. არის სცენარის ავტორი ფილმებისა: "ხევსურეთი - მითის გაცოცხლება"(რეჟისორები შალვა და მერაბ ჩაგუნავები, 1991), "კაშხალი მთაში"(რეჟისორი ნოდარ მანაგაძე, სცენარის თანაავტორები - გურამ გეგეშიძე, ნოდარ მანაგაძე, 1977).


Member of Organizations

  • ეროვნულ ტრადიციათა ცენტრი, წევრი
  • ეროვნული აკადემია, წევრი
  • მწერალთა გაერთიანება "ბახტრიონი", თავმჯდომარე
  • ოქროს აკვანი, წევრი
  • პროფესიონალ მწერალთა დაცვის ცენტრი, პრეზიდენტი
  • სრულიად საქართველოს თემთა დარბაზი, წევრი და დამფუძნებელი

Bibliography


Share: