The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



ლევან ურუშაძე

ლევან ურუშაძე
Other name:მამია ევგენიძე მეველე  (Pseudonym)
Date of birth:7 February, 1964
Date of death:21 October, 2013  (at 49 years)
Category:Historian, Political Scientist

Biography

დაბადების ადგილი: ქ. თბილისი.

დაამთავრა თბილისის ივანე  ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აღმოსავლეთმცოდნეობის ფაკულტეტი 1986 წელს.

1986-1989 წლებში საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ივ. ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის წყაროთმცოდნეობის განყოფილების ასპირანტი; 1989-1995 წლებში ამავე განყოფილების მეცნიერ თანამშრომელი; 1991-1995 წლებში გაზეთის "თავისუფალი საქართველო" კორესპონდენტი; 1991 წელს რადიო "თავისუფალი საქართველო"-ს პოლიტიკური მიმომხილველი; 1992-1993 წლებში გაზეთის "საქართველოს სამრეკლო" პ/მგ. მდივანი; 1992-1993 წლებში არალეგალური გამოცემის "ქართული აზრი" ერთ-ერთი გამომცემელი; 1995 წლიდან დამოუკიდებელი საინფორმაციო-ანალიტიკური ბიულეტენის "ადამიანის უფლებები" რედაქტორ-გამომცემელი. 2008 წლიდან მუშაობს საქართველოს ოკუპაციის მუზეუმის დირექტორად. არის 60-ზე მეტი სამეცნიერო შრომის, მათ შორის 2 მონოგრაფიის ავტორი. გამოქვეყნებული აქვს 150-ზე მეტი საგაზეთო წერილი.

ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი.

Member of Organizations

  • ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო საზოგადოება, საქართველოს ეროვნული სექციის პრეზიდენტი (1997-2000)
  • კულტურათაშორის კვლევების საერთაშორისო აკადემია (აშშ), აკადემიკოსი
  • მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროასოციაცია, საქართველოს ეროვნული სექციის აღმასრულებელი მდივანი (1998-)
  • ნიდერლანდების ზვიად გამსახურდიას საზოგადოება, საპატიო წევრი
  • ნიუ-იორკის მეცნიერებათა აკადემიის, წევრი
  • საერთაშორისო ასოციაციის "კავკასია: ეთნიკური ურთიერთობები, ადამიანის უფლებები, გეოპოლიტიკა", თავმჯდომარე (1998-)
  • ჩეჩნეთის ადამიანის უფლებათა ცენტრი, კოორდინატორი საქართველოში

Bibliography


Share: