The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



გიორგი ეკიზაშვილი

გიორგი ეკიზაშვილი
Other name:ჟორჟ  (Changed name)
Date of birth:13 March, 1943  (73 years)
Category:Writer, Educator, Poet, Philologist

Biography

დაბადების ადგილი: ქ. ბათუმი.

დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახემწიფო უნივერსიტეტის დასავლეთ ევროპის ენებისა და ლიტერატურის ფაკულტეტი ფრანგული ენისა და ლიტერატურის სპეციალობით 1964 წელს.

არის ფრანგული ლიტერატურის სპეციალისტი, პედაგოგი, მრავალი თარგმანის ავტორი. უნივერსიტეტის დამთავრებიდან, 1971 წლიდან დღემდე მუშაობს დასავლეთ ევროპის ენებისა და ლიტერატურის ფაკულტეტთან არსებულ საზღვარგარეთის ლიტერატურის კათედრაზე პედაგოგად. თსუ-ს პროფესორი. ნათარგმნი აქვს მოლიერის, გი დე მოპასანის, ჟან პოლ სარტრის, შარლ ბოდლერის, ფრანსუაზა საგანის, ალენ რობ გრიეს, ალბერ კამიუს, მორის მეტერლინკის, პიერ პეჟუს, მიშელ უელბეკის, ანდრე მორუას, არტურ რემბოს, გიიომ აპოლინერის, ნატალი საროტის, სამუელ ბეკეტის და სხვათა ნაწარმოებები. გამოქვეყნებული აქვს ლექსების ორი კრებული: "ტრამალები"(2002) და "ბილიკები"(2006); ნოველების ორი კრებული ფრანგულ ენაზე: "თოვლი" და "კითხვა"(2003).

წყარო: თავისუფლების დღიურები, 2014 : რადიო "თავისუფლების" პროექტი. - თბ.,.- 2015.-გვ.340

Awards and Honors

  • 2009 - ლიტერატურული პრემია "საბა", წლის საუკეთესო თარგმანი
  • 2001 - საფრანგეთის სახელმწიფო ორდენი - "აკადემიური პალმის ოფიცერი", ფრანგული კულტურის წინაშე დამსახურებისათვის
  • ივანე მაჩაბლის სახელობის პრემია

Bibliography

  • გადასახლება და სამეფო : მოთხრობები (Author). - თბილისი, აგორა, 2011. - 248გვ.. - ISBN: 978-9941-9149-1-1
  • რეკვიემი მონაზონისთვის : პიესა 2 ნაწილად და 7 სურათად : უილიამ ფოლკნერის ამავე სახელწოდების ნაწარმოების მიხედვით (Author). - თბილისი, აგორა, 2011. - 144გვ.. - ISBN: 978-9941-9149-4-2
  • ბილიკები : ლექსებისა და პოეტ. თარგმანების კრებული (Author). - თბილისი, აგორა, 2006. - 157გვ.. - ISBN: 99940-905-1-8
  • ლექსები (Author). - თბილისი, სანი, 2002. - 116გვ.

Share: