The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



დავით ჩხეიძე

დავით ჩხეიძე
Other name:დია ჩიანელი  (Pseudonym)
Date of birth:1890
Date of death:1945  (at 55 years)
Category:Writer

Biography

დაბადების ადგილი: სოფ. დიმი, ახლანდელი ბაღდათის რაიონი.

დაამთავრა ხარკოვის უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტი, რევოლუციური მუშაობისათვის ბაქოში გადაასახლეს. 1915-1917 მასწავლებლობდა იქაურ გიმნაზიაში, 1917-1933 წლებში მუშაობდა ქუთაისის ქალთა გიმნაზიაში, 1933-1937 კი, ქუთაისის პედაგოგიურ ინსტიტუტში. 1933-1934 იყო ქუთაისის თეატრის დირექტორი. პირველი წიგნი - ნოველებისა და ლეგენდების კრებული "შემოდგომის ცრემლები"- 1918 წელს გამოქვეყნდა. დ. ჩხეიძის ძირითადი ნაწარმოები რომანი "გიონ დარანა"- 1929 წელს გამოვიდა. 1933 წელს გამოსცა პროზაული კრებული "ორბი". თავკაცობდა ქუთაისის ლიტერატურულ ცხოვრებას. დ. ჩხეიძეს ეკუთვნის პიესები: "ურაგანი", "ბეთქილი", "ბაილი", "ნაირმალი".

Member of Organizations

  • საქართველოს საბჭოთა მწერლების ფედერაცია, ქუთაისის განყოფილების თავმჯდომარე (1928-1932)
  • საქართველოს მწერალთა კავშირი, ქუთაისის განყოფილების თავმჯდომარე (1926-1928)
  • საქართველოს საბჭოთა მწერლების კავშირი, ქუთაისის განყოფილების თავმჯდომარე (1932-1937)

Bibliography

  • გიონ დარანა : რომანი, ნოველები, მოთხრობები (Author). - თბილისი, საბჭ. საქართველო, 1970. - 311გვ.
  • თადუმა (Author). - თბილისი, ნაკადული, 1969. - 15გვ.
  • შემოდგომის ცრემლები : ნოველები და ლეგენდები (Author). - ქუთაისი, გამომცემელი ტუტკუ გვარამია, 1918. - 80გვ.

Share: