The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



ნოე ჟორდანია

ნოე ჟორდანია
Other name:ანი  (Pseudonym)
კოსტროვი  (Pseudonym)
ნარი  (Pseudonym)
ნარიძე  (Pseudonym)
Date of birth:14 January, 1868
Date of death:11 January, 1953  (at 84 years)
Burial location:ლევილის სათემო სასაფლაო, პარიზი
Category:Political Leader

Biography

დაბადების ადგილი: ქ. ლანჩხუთი.

თბილისის სასულიერო სემინარიის დამთავრების შემდეგ 1891 წლიდან სწავლობდა ვარშავის ვეტერინარულ ინსტიტუტში.

პოლიტიკური მოღვაწეობა დაიწყო 90-იან წლებში. 1903 წელს რსდმპ II ყრილობის შემდეგ გახდა კავკასიის მენშევიკების ლიდერი. რსდმპ V (ლონდონის) ყრილობაზე (1907) ნ. ჟორდანია აირჩიეს პარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრად მენშევიკების მხრიდან. 1918 წელს ამიერკავკასიის რესპუბლიკისა და ამიერკავკასიის სეიმის  დაშლის შემდეგ ჟორდანია ფაქტობრივად აღმოჩნდა საქართველოს რესპუბლიკის დროებითი პარლამენტის თავმჯდომარე. იმავე წლის 26 მაისს მან საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამოუკიდებლობა გამოაცხადა. 1921 წლის 25 თებერვალს წითელი არმიის მიერ თბილისის დაკავების შემდეგ ნ. ჟორდანიამ და მისმა მთავრობამ თავი შეაფარეს ჯერ ქუთაისს, ხოლო შემდეგ ბათუმს. იმავე წლის 18 მარტს, წავიდნენ საფრანგეთში პოლიტიკურ ემიგრაციაში.

წყაროქართული საბჭოთა ენციკლოპედია.8.-თბ., 1984.-გვ.256

Member of Organizations

  • თბილისის მუშათა და ჯარისკაცთა დეპუტატების საბჭო, თავმჯდომარე (1917-)
  • რუსეთის იმპერიის სახელმწიფო სათათბირო (დუმა), წევრი (1906-)
  • რუსეთის სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტია, წევრი (1898-)
  • საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა, მთავრობის თავმჯდომარე (1918-1921)
  • საქართველოს დროებითი მთავრობა, თავმჯდომარე (1918-1954)
  • საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტია, თავმჯდომარედ
  • საქართველოს სოციალისტური პარტია "მესამე დასი", ერთერთი დამაარსებელი

Bibliography


Share: