The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



ხარიტონ ვარდოშვილი

Legal name:ხარიტონ ნიკოლაიშვილი
Other name:ხარიტონ ვარდოშვილი  (Pseudonym)
Date of birth:7 October, 1895
Date of death:15 October, 1970  (at 75 years)
Burial location:დიდუბის პანთეონი, თბილისი
Category:Poet

Biography

დაბადების ადგილი: ოზურგეთის რაიონი, სოფელი ცხელმისხიდი.

სწავლობდა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტზე.

1912-1915წწ. იყო გორში წიგნის მაღაზიის გამყიდველი; 1915-1916წწ. გაზეთ "თანამედროვე აზრის" კორექტორი; 1916-1917წწ. გაზეთ "სამშობლოს" ქრონიკიორი; 1919 წელს გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" კორექტორი; 1922 წელს გაზეთ "მუშას" და "ნიანგის" კორექტორი; 1924 წელს გამომცემლობა სახელგამის სტილისტი; 1939 წლიდან ჟურნალ "მნათობის" პოეზიის განყოფილების გამგე; 1914 წელს გამოაქვეყნა პირველი ლექსი; 1924 წელს გამოვიდა მისი პირველი პოეტური კრებული "ლექსები"; ამ ხნიდან მოყოლებული სისტემატურად იბეჭდებოდა სხვადასხვა პერიოდულ ჟურნალ–გაზეთებში; ავტორია წიგნებისა: "ლექსები"(1942), "სიკეთე"(1964), "ლექსების კრებული რუსულ ენაზე"(1945); ასევე თარგმნა სხვადასხვა პოეტების ლექსები, მათ შორის: პუშკინის, მიცკევიჩის, ტიხონოვის, შილერის, გოეთეს.

წყარო: ქართული საბჭოთა ენციკლოპედია: ტ.4.-თბ., 1979.-გვ.300

Member of Organizations

  • აკადემიურ მწერალთა ასოციაცია, წევრი
  • საქართველოს საბჭოთა მწერლების კავშირი, წევრი (1934-)

Awards and Honors

  • მედალი "შრომითი მამაცობისთვის"

Bibliography

  • მგზავრის ღამეული სიმღერა : ერთი შედევრის სამოცდაათი ქართ. თარგმანი (Translator). - თბილისი, ინტელექტი, 2011. - 82გვ.. - ISBN: 978-9941-430-91-6
  • სიკეთე : ლექსები (Author). - თბილისი, ნაკადული, 1964. - 43გვ.
  • ლექსები (Author). - თბილისი, სახელგამი, 1947. - 76გვ.
  • ლექსები 1918-23 (Author). - ტფილისი, გამ. ალ. არაბიძისა, (ს.მ.უ.ს. პოლიგრ. განყ. მე-3 სტ.), 1924. - 154გვ.

Share: