The National Library of Georgia Home - About Library - E-Resources 
  Login
Biographical Dictionary
HomeCategories  
Search
Person Name:

The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it.

The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia.

The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary.

Follow on Facebook



თენგიზ მირზაშვილი

თენგიზ მირზაშვილი
Other name:ჩუბჩიკა
Date of birth:10 February, 1934
Date of death:1 January, 2008  (at 73 years)
Burial location:დიდუბის პანთეონი, თბილისი
Category:Painter

Biography

დაბადების ადგილი: დაბა მესტია.

დაამთავრა თბილისის სამხატვრო აკადემიის თეატრალურ-დეკორაციული ფერწერის ფაკულტეტი 1958 წელს.

მუშაობდა ხატვის კათედრაზე მასწავლებლად; 1972-2004წწ. ბავშვთა სურათების გალერეაში; ავტორია  100-მდე წიგნის ილუსტრაციის, მათ შორის: ილია ჭავჭავაძის, ვაჟა ფშაველას, გიორგი ლეონიძის, რევაზ ინანიშვილის, გიორგი ცოცანიძის, მიხო მოსულიშვილის, ხალხური პოეზიისა და ზღაპრების კრებულის; მისი მონაწილეობით მომზადდა და დაიბეჭდა "გალაკტიონოლოგიის" ორი წიგნი; არის ეთერ თათარაიძის წიგნის "ჩამომიარ საწუთრომ..."(1998) – რედაქტორი, წიგნის "შენდობით მომიხსენიეთ" – რედაქტორი და მხატვარი; მისი სურათების გამოფენა მოეწყო: გერმანიაში - 1985 წელს, კანადა - 1987 წელს, ავსტრია - 1988 წელს, გერმანია - 1989 წელს, საფრანგეთი - 1997-1998წწ; მისი ნამუშევრები დაცულია – საქართველოს ეროვნული მუზეუმში, აღმოსავლეთის ხალხთა ხელოვნების მუზეუმში(მოსკოვი),
სახელმწიფო გალერეში(მოსკოვი), უზბეკეთის ხელოვნების მუზეუმში, საქართველოსა და საზღვარგარეთის ქვეყნების კერძო კოლექციებში.

Member of Organizations

  • ე. ახვლედიანის სახელობის ბავშვთა სურათების გალერეა, ერთ–ერთი დამაარსებელი (1968-)

Awards and Honors

  • 1967 - საქართველოს სსრ დამსახურებული მხატვარი

Bibliography

  • 100 ლექსი (Author of introduction). - თბილისი, ინტელექტი, 2011. - 122გვ.. - ISBN: 978-9941-430-78-7
  • დაწყევლილი თაობა : სამანი... (Illustrator). - თბილისი, ლომისი, 1995. - 160გვ.
  • ჩიტო-გვრიტო : ქართული ხალხური საბავშვო ლექსები, ანდაზები, გამოცანები, ენის გასატეხები, თამაშობანი, გამოსაჯავრებლები (Illustrator). - თბილისი, ნაკადული, 1991. - 128გვ.

Share: