Burial location:ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესია, თერჯოლა
Category:Biologist, Politician
დაბადების ადგილი: ქ. თერჯოლა.
დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიოლოგიის ფაკულტეტი სპეციალობით მიკრობიოლოგია და ვირუსოლოგია 1986 წელს.
1980-1981წწ. მუშაობდა მშენებლობის სამინისტროს N2 ტრესტში; 1986-1988წწ. იყო "საქსახაგრომრეწვის" თერჯოლის ღვინის კომბინატის მიკრობიოლოგი; 90-ანი წლებიდან ეწეოდა პოლიტიკურ მოღვაწეობას; სახელმწიფო საბჭოს წევრი (1992); 1992-1995წწ. საქართველოს მე-3 მოწვევის პარლამენტის წევრი, საარჩევნო ბლოკი: პოლიტიკური ორგანიზაცია - ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია (ედპ), საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით; 1995-1999წწ. საქართველოს მე-4 მოწვევის პარლამენტის წევრი, საარჩევნო ბლოკი: პოლიტიკური ორგანიზაცია - ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია (ედპ), საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით; 2004-2008წწ. საქართველოს მე-6 მოწვევის პარლამენტის წევრი, საარჩევნო ბლოკი: "ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები", საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით; 2008-2010წწ. საქართველოს მე-7 მოწვევის პარლამენტის წევრი, საარჩევნო ბლოკი: "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - გამარჯვებული საქართველოსთვის", საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით.
წყარო: ვინ ვინაა საქართველოში: ქართული ბიოგრაფიული ცნობარი. - 1998-1999. - გვ. 425; საქართველოს პარლამენტი: parliament.geსაქართველოს პარლამენტის წევრები 1990-2015/კობა ამირხანაშვილი.- თბ., 2015.-გვ.415
• ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია, წევრი (1986-)
• ეროვნული კონგრესი, წევრი (1990-)
• საქართველოს მე-3 მოწვევის პარლამენტი, წევრი (1992-1995)
• საქართველოს მე-4 მოწვევის პარლამენტის, წევრი (1995-1999)
• საქართველოს მე-4 მოწვევის პარლამენტის თვითმმართველობის და რეგიონალური პოლიტიკის კომიტეტი, კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (1995-1999)
• საქართველოს მე-4 მოწვევის პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი, წევრი (1996-1999)
• საქართველოს მე-4 მოწვევის პარლამენტის ფრაქცია "ეროვნულ-დემოკრატი", ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (1995-1997)
• საქართველოს მე-4 მოწვევის პარლამენტის ფრაქცია "სახალხო", ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (1997-1999)
• საქართველოს მე-6 მოწვევის პარლამენტი, წევრი (2004-2008)
• საქართველოს მე-6 მოწვევის პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტი, კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (2004-2008)
• საქართველოს მე-6 მოწვევის პარლამენტის ფრაქცია "ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები", წევრი (2004-2008)
• საქართველოს მე-7 მოწვევის პარლამენტი, წევრი (2008-2010)
• საქართველოს მე-7 მოწვევის პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტი, კომიტეტის თავმჯდომარე (2008-2010)
• საქართველოს მე-7 მოწვევის პარლამენტის ფრაქცია "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა", წევრი (2008-2010)
• სახალხო პარტია, გენერალური მდივანი (1999-2004)