Search The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it. The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia. The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary. |
მიხეილ ბებიაშვილი![]()
Biographyდაბადების ადგილი: ქ. ზესტაფონი. დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურდიული ფაკულტეტი 1996 წელს; 1998 წელს სწავლება გაიარა აშშ-ის II ოლქის სააპელაციო სასამართლოში - სასამართლო საქმისწარმოების და ადმინისტრირების საკითხებზე; 1999 წელს სწავლება გაიარა აშშ-ის ტ. მარშალის სახელობის ფედერალურ სასამართლო ცენტრში - საბიუჯეტო და ადამიანური რესურსების სისტემების შესახებ; 2000 წელს სწავლება გაიარა საფრანგეთში, გრეფიების ეროვნულ სკოლაში, ევრო კავშირისა და იუსტიციის სასწავლო ცენტრის პროექტით, სასამართლო პერსონალის მომზადების და გადამზადების საკითხებზე. 1991-1997 წწ. იყო საქართველოს უზენაესი სასამართლოს სამართლებრივი ინფორმატიკისა და კანონმდებლობის სისტემატიზაციის განყოფილების ინსპექტორი და უფროსი ინსპექტორი; 1994-1997 წწ. ხელმძღვანელობდა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს სამდივნოს; 1997-1999 წწ. მუშაობდა საქართველოს იუსტიციის საბჭოს აპარატის კანცელარიის გამგედ; 1999-2003წწ. თბილისის საოლქო სასამართლოს ადმინისტრატორად; 2003-2005წწ. თბილისის საოლქო სასამართლოს მოსამართლე; 2005-2014 წწ. იყო თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე; 2015-2016 წწ. შპს "საქართველოს მელიორაციის" იურიდიული სამსახურის უფროსი. გენერალური დირექტორის მრჩეველი; 2016 წლის იანვრიდან არის ზესტაფონის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე. წყარო: ვინ ვინ არის საქართველოში: ქართული ბიოგრაფიული ცნობარი. – თბ., 2006.-გვ.65; საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ვებ გვერდი: hcoj.gov.ge