Date of birth:5 August, 1994  (29 years)
Category:Historian, Educator, Humanitarian
დაბადების ადგილი: ქ. ხაშური.
დაამთავრა საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა და სამართლის სკოლა 2018 წელს2020 წლიდან ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის შუა საუკუნეების კვლევების მაგისტრანტი; 2021-2022 წლებში (ერთი სემესტრი) სწავლობდა ავსტრიაში, ტრუმაუს კათოლიკურ უნივერსიტეტში, თეოლოგიის მიმართულებაზე. ამავე დროს ვენაში, ენის სკოლა DeutschAkademie-ში გაიარა გერმანული ენის სრული კურსი; 2022 წლის სექტემბრიდან სწავლობს ბერლინში, ბრივატ სავარინის სკოლაში.
2012–2015 წწ. იყო ახალგაზრდული ჟურნალის "360 გრადუსის" რედაქტორი; 2013–2014 წწ. მუშაობდა საინფორმაციო-ანალიტიკური სააგენტო "The Tbilisi Times"-ში, კულტურის მიმართულების რედაქტორად; 2015–2016 წწ. იყო საზოგადოებრივი კავშირი მეგობრობის  ხიდი ქართლოსის და საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს პროექტ "საქართველოს მოხალისეს" კოორდინატორი ხაშურის მუნიციპალიტეტში; 20152018 წწ. საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის სტუდენტური თვითმმართველობის განათლების და მეცნიერების კლუბის, შემდეგ სტუდენტთა სამეცნიერო წრის ხელმძღვანელი; 2018–2019 წწ. საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა და სამართლის სკოლის სპეციალისტი, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და რეგიონალური პროცესების საბაკალავრო პროგრამის კოორდინატორი; 2017 წლიდან "ქართული ვიკიპედიის" ერთ-ერთი შემმოწმებელი; 2019 წლილიდან მუშაობს საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკაში; 2019-2020 წწ. იყო სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი ქ. თბილისის მე-6 საჯარო სკოლაში; 2020 წლიდან არის ჟურნალ "საქართველოს ბიბლიოთეკის" სარედაქციო კოლეგიის წევრი, აგრეთვე განათლებისა და კულტურის მულტიფუნქციური ცენტრის დირექტორი.
• განათლებისა და კულტურის მულტიფუნქციური ცენტრი, დირექტორი (2020-)
• ხაშურის ახალგაზრდული თვითმმართველობა, წევრი (2015-)