Search The Biographical Dictionary of Georgia covers biographies of people who belong to history of Georgia, who are linked with Georgia, lived in or beyond it. The dictionary is supported by the National Parliamentary Library of Georgia. The project aims at publishing the biographies of outstanding Georgians. We hope that whole Georgia will be involved in filling this unique dictionary. |
გიორგი ჩუბინიძე![]()
Biographyდაბადების ადგილი: ქ. ხაშური. დაბადების ადგილი: ქ. ხაშური. დაამთავრა საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა და სამართლის სკოლა 2018 წელს; 2020 წლიდან ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის შუა საუკუნეების კვლევების მაგისტრანტი; 2021-2022 წლებში (ერთი სემესტრი) სწავლობდა ავსტრიაში, ტრუმაუს კათოლიკურ უნივერსიტეტში, თეოლოგიის მიმართულებაზე. ამავე დროს ვენაში, ენის სკოლა DeutschAkademie-ში გაიარა გერმანული ენის სრული კურსი; 2022 წლის სექტემბრიდან სწავლობს ბერლინში, ბრივატ სავარინის სკოლაში. 2012–2015 წწ. იყო ახალგაზრდული ჟურნალის "360 გრადუსის" რედაქტორი; 2013–2014 წწ. მუშაობდა საინფორმაციო-ანალიტიკური სააგენტო "The Tbilisi Times"-ში, კულტურის მიმართულების რედაქტორად; 2015–2016 წწ. იყო საზოგადოებრივი კავშირი მეგობრობის ხიდი ქართლოსის და საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს პროექტ "საქართველოს მოხალისეს" კოორდინატორი ხაშურის მუნიციპალიტეტში; 2015–2018 წწ. საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის სტუდენტური თვითმმართველობის განათლების და მეცნიერების კლუბის, შემდეგ სტუდენტთა სამეცნიერო წრის ხელმძღვანელი; 2018–2019 წწ. საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა და სამართლის სკოლის სპეციალისტი, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და რეგიონალური პროცესების საბაკალავრო პროგრამის კოორდინატორი; 2017 წლიდან "ქართული ვიკიპედიის" ერთ-ერთი შემმოწმებელი; 2019 წლილიდან მუშაობს საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკაში; 2019-2020 წწ. იყო სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი ქ. თბილისის მე-6 საჯარო სკოლაში; 2020 წლიდან არის ჟურნალ "საქართველოს ბიბლიოთეკის" სარედაქციო კოლეგიის წევრი, აგრეთვე განათლებისა და კულტურის მულტიფუნქციური ცენტრის დირექტორი. Member of Organizations