Date of birth:12 April, 1986  (38 years)
Category:Politician, Art historian
დაბადების ადგილი: ქ. თბილისი.
დაამთავრა შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს უნივერსიტეტი ხელოვნებათმოცდნეობა და სოცილური მეცნიერებების სპეციალობით 2007 წელს; რიჯენთსის უნივერსიტეტი ლონდონი სპეციალობით MA მენეჯმენტი (ადამიანური რესურსების მართვა) 2014 წელს.
2007-2008წწ. საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ევროინტეგრაციისა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის დეპარტამენტი, მთავარი სპეციალისტი; 2010-2011წწ. თბილისის მე-9 საჯარო სკოლა, ხელოვნების ისტორიის მასწავლებელი; 2010-2011წწ. საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო, სპეციალისტი; 2016 წელს ავიაკომპანია "ჯორჯიან ეარვეისი", ადამიანური რესურსების მართვის კონსულტანტი; 2016-2018წწ. მოდის სახლი შპს "დალოოდი", გენერალური დირექტორი; 2018-2019წწ. ბრიტანეთის საბჭო (British Council) - დიდი ბრიტანეთის / საქართველოს სეზონი 2019: ახალი ჰორიზონტი, ახალგაზრდული ბორდის წევრი; 2020 წლიდან ედუკო - მულტიდისციპლინარული ხელოვნების მენეჯმენტის პლატფორმა, დამფუძნებელი; 2021 წლიდან საქართველოს მე-10 მოწვევის პარლამენტის წევრი, საარჩევნო ბლოკი: "ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო", საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით.