Date of birth:30 April, 1978  (46 years)
Category:Lawyer
დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი სპეციალობით სამართალმცოდნეობა 2001 წელს; ფრაიბურგის ალბერტ ლუდვიგის სახელობის უნივერსიტეტის (გერმანია) იურიდიული ფაკულტეტი სპეციალობით სამართალმცოდნეობა 2005 წელს; ჩააბარა ადვოკატთა საკვალიფიკაციო გამოცდა საერთო სპეციალიზაციის განხრით (ს.ს.ი.პ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია) 2007 წელს; 2005-2007წწ. რეფერენდარიატი, მეორე სახელმწიფო გამოცდა, (Rechtsassessor) გერმანია, ქ. ფრაიბურგი.
01.10.2005 - 28.02.2006 მუშაობდა ქ. ფრაიბურგის საოლქო სასამართლოში (სამოქალაქო კოლეგია),
გერმანია; 16.06.2006 - 15.06.2006  ქ. ფრაიბურგის პროკურატურაში (გერმანია); 2006-2007წწ. იურიდული ფირმა "პაული და პარტნიორებში" (ქ. ფრაიბურგი, გერმანია); 2006-2007წწ. ქ. ფრაიბურგის მერიის იურიდიულ განყოფილებაში (გერმანია); 2007 წელს იურიდულ ფირმა "პაული და პარტნიორებში" (ქ. ფრაიბურგი, გერმანია); 2007-2008წწ. "ისანი" ჯგუფის იურიდიული სამსახურის ხელმძღვანელად; 2008 წელს ჯგუფ "გეოპრომაინინგში" (შპს "გეოპრომაინინგგოლდი"), იურისტად; 2008-2016წწ. ჯგუფ "გეოპრომაინინგში" (შპს "გეოპრომაინინგგოლდი"), დირექტორად იურიდიულ და კორპორატიულ საკითხებში; 2014-2015წწ. იყო მართლმსაჯულების დამოუკიდებლობისა და სამართლებრივი მხარდაჭერის პროექტი "JILEP"-ის სამოქალაქო სამართლის ექსპერტი, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის კომენტარის ავტორი (მუხლ. 342-351); 2021 წლიდან ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის VII მოწვევის საკრებულოს წევრი; აქტივობა: იურიდიულ საკითხთა და ადამიანის უფლებათა დაცვის კომისიის წევრი, ქონების მართვისა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის წევრი, საარჩევნო ფორმა: პროპორციული წესით, საარჩევნო სუბიექტი: "ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო".
წყარო: ქ. თბილისის საკრებულო: tbsakrebulo.gov.ge
• საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია, ვიცე პრეზიდენტი (2016-)