Legal name:ბარბარა ჯიმელი
Date of birth:9 April, 1975  (49 years)
Category:Educator, Political Scientist
დაბადების ადგილი: ქ. ბერნი, შვეიცარია.
დაამთავრა ჟენევის უნივერსიტეტის და ჟენევის საერთაშორისო კვლევათა ინსტიტუტის "Institut Universitaire des Hautes Etudes Internationales (IUHEI)" საერთაშორისო ურთიერთობების ბაკალავრიატი "ხარისხი საერთაშორისო ურთიერთობებში" 2001 წელს; ჟენევის საერთაშორისო კვლევათა ინსტიტუტის "Institut Universitaire des Hautes Etudes Internationales (IUHEI)" საერთაშორისო ურთიერთობების მაგისტრატურა, პოლიტოლოგიის განყოფილება 2003 წელს.
1996-1997წწ. იყო დაწყებითი და საშუალო სკოლის მასწავლებელი ბერნის კანტონის საჯარო სკოლაში; 2002 წელს შეისწავლა "ჟენევის საერთაშორისო კვლევათა სფეროში კვლევითი საქმიანობა" შინაგან საქმეთა ფედერალური დეპარტამენტის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიური კვლევების დეპარტამენტის დავალებით; 2003-2005წწ.​  "ჟენევის საერთაშორისო კვლევათა ინსტიტუტის Institut Universitaire des Hautes Etudes Internationales (IUHEI)" პოლიტოლოგიის განყოფილების ასისტენტი; 2004 წელს ​​ტუროპერატორი კომპანია "Georgian Discovery Tours"-ის (თბილისი, საქართველო) თანადამფუძნებელი, მმართველი საბჭოს წევრი და 2008-2011წწ. დირექტორი; 2005-2009წწ. ​"ჟენევის საერთაშორისო კვლევათა ინსტიტუტის, Institut Universitaire des Hautes Etudes Internationales (IUHEI)" კვლევითი პროექტი "Small Arms Survey"-ის მეცნიერ-მუშაკი, მკვლევარი და დამოუკიდებელი თანამშრომელი; 2008 წელს შ.პ.ს "InsightOut" (შვეიცარია) თანადამფუძნებელი, მართველი დირექტორი; 2010-2014წწ. ფრანგული და გერმანული ენის მასწავლებელი; 2010-2018წწ. ​"ამერიკულ-ქართული განათლების ცენტრი"-ს (თბილისი, საქართველო) თანადამფუძნებელი, მმართველი საბჭოს წევრი და ხელმძღვანელი; 2013 წელს "თბილისის თავისუფალი ვალდორფის სკოლის" გერმანული და ინგლისური ენის, ასევე 2017-2021წწ. პოლიტოლოგიის მასწავლებელი; 2014-2018წწ. ​"სკოლა ლოგოსი"-ს (თბილისი, საქართველო) თანადამფუძნებელი, მმართველი საბჭოს წევრი; 2014 წელს "ბიო მეურნეობა ფონას" (ლაგოდეხი/საქართველო) თანადამფუძნებელი, მმართველი საბჭოს წევრი, თანადირექტორი; 2016 წელს "ვალდორფის პედაგოგიკის კამპუსი ლისი"-ის (თბილისი/საქართველო), თანადამფუძნებელი, გამგეობის წევრი, ადმინისტრაციის წევრი და უცხო ენის (გერმანული, ინგლისური) მასწავლებელი დაწყებით კლასებში, პედაგოგიური სემინარის ლექტორი; 2021 წლიდან ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის VII მოწვევის საკრებულოს წევრი. აქტივობა: ეკონომიკური განვითარების, საინვესტიციო პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კომისიის წევრი. გარემოს დაცვის კომისიის წევრი. საარჩევნო ფორმა: პროპორციული წესით, საარჩევნო ბლოკი: "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა".