ფერმერული მეურნეობების ფორმირების თავისებურებები საქართველოში და მათი როლი მოსახლეობის მარცვლეულით უზრუნველყოფაში | ავტორები: | აგიაშვილი, ირაკლი | | თემატიკა: | სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეკონომიკა; | | დუის თემატიკა: | სოფლის მეურნეობა & მონათესავე ტექნოლოგიები | | სარჩევი: | თავიI–ფერმერული მეურნეობების არსი და მათი განვითარების საფუძვლები საქართველოში;
1.1ფერმერულ მეურნეობათა განვითარების თავისებურებები და ტენდენციები რეტროსპექტივაში.
1.2. ფერმერულ მეურნეობათა ფუნქციონირების საერთაშორისო გამოცდილება;
1.3აგრარული რეფორმა და ფერმერული მეურნეობების ფუნქციონირების ძირითადი პრინციპები.
თავიII-მარცვლეულის წარმოების ეკონომიკური
ეფექტიანობის არსებული დონე და განვითარების ტენდენციები;
2.1 მარცვლეული, როგორც სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ძირითადი ფაქტორი;
2.2 მარცვლეულის ადგილი და როლი სოფლის მეურნეობის დარგობრივ სტრუქტურაში;
2.3მარცვლეულის წარმოების ინტენსიფიკაციის ეკონომიკური ეფექტიანობა;
თავიIII-ფერმერულ მეურნეობებში მარცვლეულის წარმოების განვითარების ძირითადი მიმართულებანი;
3.1.სოფლის მეურნეობის განვითარების პრიორიტეტული მიმართულებანი;
3.2ფერმერულ მეურნეობებში მარცვლეულის წარმოების განვი-თარების ორგანიზაციულ-ეკონომიკური ღონისძიებანი;
3.2.1.საფინანსო-საკრედიტო სისტემის სრულყოფის ძირითადი მიმართულებები ფერმერულ მეურნეობებში;
გამოყენებული ლიტერატურა. | | გამოცემის თარიღი: | 2006 | | წყარო: | ფერმერული მეურნეობების ფორმირების თავისებურებები საქართველოში და მათი როლი მოსახლეობის მარცვლეულით უზრუნველყოფაში / ი. აგიაშვილი: დის... ეკონ. მეცნ. კანდ. 08.00.13 / სამეცნ. ხელმძღვ.: პაატა კოღუაშვილი ; საქ. ს/მ მეცნ. აკად. აგროსამრეწვ. კომპლექსის ეკონ. და მართვის ს.-კ. ინ-ტი - თბ., 2006 - 147გვ. : ცხრ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 100-110. UDC: 631.115.1 | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 110 გვ. | | შეიქმნა: | 2007-11-21 | | შესწორდა: | 2007-12-10 |