ზემო იმერეთის რეგიონის აგროეკოლოგიური თავისებურებები
ავტორები:ღამბაშიძე, გიორგი
თემატიკა:აგროეკოლოგია;
სარჩევი:ნაშრომის ზოგადი დახასიათება; თავი 1. ლიტერატურული მიმოხილვა; 1.1 მძიმე ლითონები ნიადაგში; 1.1.1 ბუნებრივი წყაროები; 1.1.2 ანთროპოგენური წყაროები; 1.2 მძიმე ლითონების განაწილება გარემოში და მათი ტრანსპორტირების მექანიზმები; 1.3 მძიმე ლითონების ძვრადობაზე და მცენარის მიერ ხელმისაწვდომობაზე მოქმედი ფაქტორები; 1.4 მძიმე ლითონების მნიშვნელობა ცოცხალი ორგანიზმებისათვის; 1.5 მძიმე ლითონების ტოქსიკური ზემოქმედება ცოცხალ ორგანიზმებზე; 1.6 ფტორიდები, სულფატები, ნიტრატები, ქლორიდები და ფოსფატები ნიადაგში; 1.7 ფტორიდები, სულფატები, ნიტრატები, ქლორიდები და ფოსფატები მიწისქვეშა წყლებში; 1.8 ფტორიდების, სულფატების, ნიტრატების, ქლორიდების და ფოსფატების მნიშვნელობა ცოცხალი ორგანიზმებისათვის; 1.9 ფტორიდების, სულფატების, ნიტრატების, ქლორიდების და ფოსფატების ტოქსიკური ზემოქმედება ცოცხალ ორგანიზმებზე; თავი 2. მასალები და მეთოდები; 2.1. საკვლევი რაიონი; 2.1.1 მდებარეობა და საზღვრები; 2.1.2 გეოლოგია; 2.1.3 გეომორფოლოგია; 2.1.4 კლიმატი; 2.1.5 მცენარეული საფარი; 2.1.6 ნიადაგური საფარი; 2.2 ნიმუშების აღების მეთოდი; 2.2.1 ნიადაგები; 2.2.2 წყლები; 2.3 ნიმუშების ლაბორატორიული ანალიზი; 2.4 მონაცემთა სივრცობრივი ანალიზი გის-ის გამოყენებით; თავი 3. შედეგები და განხილვა; 3.1 მძიმე ლითონების შემცველობა ნიადაგებში და მათი განაწილება საკვლევ რაიონში; 3.2 ფტორიდების, სულფატების, ნიტრატების, ქლორიდების და ფოსფატების შემცველობა ნიადაგებში; 3.3 ფტორიდების, სულფატების, ნიტრატების, ქლორიდების და ფოსფატების შემცველობა მიწისქვეშა წყლებში; დასკვნები; გამოყენებული ლიტერატურა; დანართი.
წყარო:ზემო იმერეთის რეგიონის აგროეკოლოგიური თავისებურებები : დის...სოფლ. მეურნ. მეცნ. კანდ. 06.01.15 / სამეცნ. ხელმძღვ. თენგიზ ურუშაძე ; საქ. სახელმწ. სასოფლ.-სამეურნ. უნ-ტი - თბ., 2006 - 142გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 112-126. UDC: 631.95(479.22)