საქართველოს ჯანდაცვის სახელმწიფო ფინანსების მართვის სრულყოფის გზები | ავტორები: | კვიტაიშვილი, ირინა | | თემატიკა: | ჯანდაცვის სისტემის დაფინანსება; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა | | სარჩევი: | შესავალი;
I.ჯანდაცვის ფინანსების მართვა: ეკონომიკური არსი და უცხოური გამოცდილება;
I.1. ფინანსური მენეჯმენტისა და საფინანსო პოლიტიკის როლი ჯანდაცვის ფინანსების მართვაში საბაზრო ურთიერთობების პირობებში;
I.2. ჯანდაცვის ორგანიზაციისა და დაფინანსების მექანიზმი საზღვარგარეთ;
II. საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის დაფინანსება საბაზრო ურთიერთობების პირობებში;
II.1. ჯანმრთელობის დაცვის მდგომარეობის შეფასება საქართველოში;
II.1.1. მოსახლეობის ჯანმრთელობა და მისი განმაპირობებელი ფაქტორები;
II.1.2. საქართველოს სამკურნალო-პროფილაქტიკური ქსელი და საკადრო უზრუნველყოფა;
II.2. ჯანმრთელობის დაცვის დაფინანსება თანამედროვე ეტაპზე;
II.3. სამკურნალო-პროფილაქტიკური დაწესებულების ფინანსური მენეჯმენტის ანალიზი ო.ღუდუშაურის სახელობის ეროვნული სამედიცინო ცენტრისა და ქ. თბილისის რამოდენიმე კლინიკის მაგალითზე;
III.ჯანდაცვის ფინანსური მექანიზმის სრულყოფა, ბაზრისა და სამედიცინო მომსახურებაზე ფასის რეგულირება;
III.1. საბაზრო ურთიერთობების პირობებში საქართველოს ჯანდაცვის ფინანსების მართვის სუბიექტებს შორის ურთიერთქმედების სრულყოფა;
III.2. სამედიცინო მომსახურების ანაზღაურების ფორმები როგორც ფინანსური მენეჯმენტის ძირითადი ეკონომიკური ინსტრუმენტი;
III.3. ბაზრისა და სამედიცინო მომსახურებაზე ფასის სახელმწიფო რეგულირება და ფინანსური რესურსების გამოყენების ეფექტიანობის ამაღლების სხვა მიმართულებები;
დანართი. | | გამოცემის თარიღი: | 2008 | | წყარო: | საქართველოს ჯანდაცვის სახელმწიფო ფინანსების მართვის სრულყოფის გზები / ი. კვიტაიშვილი: დის... ფილოსოფ. დოქტ. ბიზნესის მართვაში / მეცნ. ხელმძღვ. მ. ჯიბუტი; თსუ., 2008 – 197 გვ. – – ბიბლიოგრ: გვ. 196 – 197. UDC: 336.77:614.2 | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 197 გვ. | | შეიქმნა: | 2009-06-01 | | შესწორდა: | 2009-06-03 |