საქართველოს ჯანდაცვის სახელმწიფო ფინანსების მართვის სრულყოფის გზები
ავტორები:კვიტაიშვილი, ირინა
თემატიკა:ჯანდაცვის სისტემის დაფინანსება;
სარჩევი:შესავალი; I.ჯანდაცვის ფინანსების მართვა: ეკონომიკური არსი და უცხოური გამოცდილება; I.1. ფინანსური მენეჯმენტისა და საფინანსო პოლიტიკის როლი ჯანდაცვის ფინანსების მართვაში საბაზრო ურთიერთობების პირობებში; I.2. ჯანდაცვის ორგანიზაციისა და დაფინანსების მექანიზმი საზღვარგარეთ; II. საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის დაფინანსება საბაზრო ურთიერთობების პირობებში; II.1. ჯანმრთელობის დაცვის მდგომარეობის შეფასება საქართველოში; II.1.1. მოსახლეობის ჯანმრთელობა და მისი განმაპირობებელი ფაქტორები; II.1.2. საქართველოს სამკურნალო-პროფილაქტიკური ქსელი და საკადრო უზრუნველყოფა; II.2. ჯანმრთელობის დაცვის დაფინანსება თანამედროვე ეტაპზე; II.3. სამკურნალო-პროფილაქტიკური დაწესებულების ფინანსური მენეჯმენტის ანალიზი ო.ღუდუშაურის სახელობის ეროვნული სამედიცინო ცენტრისა და ქ. თბილისის რამოდენიმე კლინიკის მაგალითზე; III.ჯანდაცვის ფინანსური მექანიზმის სრულყოფა, ბაზრისა და სამედიცინო მომსახურებაზე ფასის რეგულირება; III.1. საბაზრო ურთიერთობების პირობებში საქართველოს ჯანდაცვის ფინანსების მართვის სუბიექტებს შორის ურთიერთქმედების სრულყოფა; III.2. სამედიცინო მომსახურების ანაზღაურების ფორმები როგორც ფინანსური მენეჯმენტის ძირითადი ეკონომიკური ინსტრუმენტი; III.3. ბაზრისა და სამედიცინო მომსახურებაზე ფასის სახელმწიფო რეგულირება და ფინანსური რესურსების გამოყენების ეფექტიანობის ამაღლების სხვა მიმართულებები; დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურის სია; დანართი.
წყარო:საქართველოს ჯანდაცვის სახელმწიფო ფინანსების მართვის სრულყოფის გზები / ი. კვიტაიშვილი: დის... ფილოსოფ. დოქტ. ბიზნესის მართვაში / მეცნ. ხელმძღვ. მ. ჯიბუტი; თსუ., 2008 – 197 გვ. – – ბიბლიოგრ: გვ. 196 – 197. UDC: 336.77:614.2
მოცულობა:197 გვ.