სპარსულ-არაბულ-ქართული ენობრივი ურთიერთობები ლექსიკის დონეზე «შაჰ-ნამეს» «ზაჰაქის ამბავის» სპარსული და ქართული ტექსტების შეპირისპირების საფუძველზე | ავტორები: | ქაზემი, იჰაბ | | თემატიკა: | სპარსულ–არაბულ–ქართული ენობრივი ურთიერთობანი; სპარსული და არაბული ლექსიკა; "შაჰ–ნამეს" ქართული ვერსიები; სპარსული პოეზია; | | დუის თემატიკა: | ენა | | სარჩევი: | შესავალი;
თავი პირველი - «შაჰ-ნამე» და მისი ქართული ვერსიები;
თავი მეორე - სპარსულ-არაბული ლექსიკა «ზააქის ამბავის» პროზაულ ვერსიაში;
I კონკრეტული არსებითი სახელები.;
II აბსტრაქტული სახელები;
III ზედსართავი სახელები და ზმნიზედები;
თავი მესამე - «ზააქის ამბავის» პროზაულ ვერსიაში დადასტურებული სპარსულ-არაბული სიტყვების ფონეტიკური და მირფოლოგიური ცვლილებები;
ბოლოთქმა - სპარსულ-არაბულ-ქართული ენობრივი ურთიერთობების ზოგადი მიმოხილვა ლექსიკის დონეზე;
ლიტერატურა. | | გამოცემის თარიღი: | 2008 | | წყარო: | სპარსულ-არაბულ-ქართული ენობრივი ურთიერთობები ლექსიკის დონეზე «შაჰ-ნამეს» «ზაჰაქის ამბავის» სპარსული და ქართული ტექსტების შეპირისპირების საფუძველზე / ი. ქაზემი: დის... სპარსულ ფილოლ. ფილოსოფ. დოქტ. / სამეცნ. ხელმძღვ. თ. ჩხეიძე; ჯ. გიუნაშვილი; თბილ. აზიისა და აფრიკის ინ–ტი; ჰუმანიტ. მეცნ. ფაკულტ., 2009 – 180 გვ. – – ბიბლიოგრ. გვ.175– 180. UDC: 811.411.21'373+811.222.1'373+821.222.1.09-1+81'246.2 | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 180 გვ. | | შეიქმნა: | 2009-06-02 | | შესწორდა: | 2012-03-26 |