ფისკალური და მონეტარული პოლიტიკის კოორდინაციის მნიშვნელობა საქართველოს საბაზრო ეკონომიკაზე გარდამავალ პერიოდში
თემატიკა:ფისკალურ-მონეტარული პოლიტიკა საქართველოში; საბაზრო ეკონომიკა საქართველოში;
სარჩევი:შინაარსი; შესავალი; თავი I. ფისკალური და მონეტარული პოლიტიკის თეორიულმეთოდოლოგიური საფუძვლები; I. 1. ეკონომიკის სახელმწიფოებრივი რეგულირების მექანიზმები გარდამავალი ეკონომიკის პირობებში; I. 2. ფისკალური პოლიტიკის მნიშვნელობა ეკონომიკის სახელმწიფოებრივ რეგულირებაში; I. 3. მონეტარული პოლიტიკის როლი ეკონომიკის სახელმწიფოებრივი რეგულირების პროცესში; თავი II. საბიუჯეტო-საგადასახადო პოლიტიკის მნიშვნელობა საქართველოს ეკონომიკის სახელმწიფოებრივი რეგულირების სისტემაში; II. 1. საგადასახადო პოლიტიკისა და სისტემის აგების პრიორიტეტები და მათი შეფასების მეთოდიკა; II. 2. საბიუჯეტო პოლიტიკა და მისი ზეგავლენა ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდაზე პოსტკომუნისტურ გარდამავალ პერიოდში; თავი III. ფულად-საკრედიტო პოლიტიკის როლი საქართველოს ეკონომიკის სახელმწიფოებრივი რეგულირების სისტემაში; III. 1. ფულად-საკრედიტო პოლიტიკის ამოცანები თანამედროვე ეტაპზე ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში; III. 2. ფულად-საკრედიტო სისტემის მნიშვნელობა ეკონომიკის რეალური სექტორის ფინანსური რესურსებით უზრუნველყოფაში და მისი გაუმჯობესების სრულყოფის გზები; III. 3. დეპოზიტების დაზღვევის ზეგავლენა საბანკო სისტემის მდგრადობაზე და კომერციული ბანკების დაბეგვრის თავისებურებანი; თავი IV. ფისკალური და მონეტარული პოლიტიკის კოორდინაციის გაუმჯობესების აუცილებლობა და მისი სრულყოფის მიმართულებანი; დასკვნა-რეკომენდაციები; რეზიუმე ინგლისურ ენაზე; ბიბლიოგრაფია.
გამოცემის თარიღი:2008
წყარო:ფისკალური და მონეტარული პოლიტიკის კოორდინაციის მნიშვნელობა საქართველოს საბაზრო ეკონომიკაზე გარდამავალ პერიოდში / ბ. ბოლქვაძე: დის... ეკონომ. დოქტ. აკად. ხარისხ. 08.00.05. / სამეცნ. ხელმძღვან.: თ. გამსახურდია; თსუ., 2008-254გვ. - - ბიბლიოგრ: გვ. 239- 254. UDC: 336.2(479.22)+336.74(479.22)+339.13(479.22)
მოცულობა:254 გვ.