ლიზინგის განვითარებისა და მისი ეფექტიანობის ამაღლების გზები მშენებლობაში
თემატიკა:ლიზინგი მშენებლობაში;
სარჩევი:შესავალი; 1. ლიტერატურის მიმოხილვა; 2. შედეგები და მათი განსჯა; თავი I. სალიზინგო ურთიერთობების თეორიული საფუძვლები; 1.1. ლიზინგის არსი, ფუნქციები და სალიზინგო გარიგებათა სახეები; 1.2. ლიზინგის წარმოშობის ისტორია და მისი განვითარების მსოფლიო გამოცდილება ; 1.3. სალიზინგო ურთიერთობების საკანონმდებლო რეგულირება საქართველოში; თავი II. ლიზინგის განვითარების მდგომარეობა საქართველოს კაპიტალურ მშენებლობაში; 2.1. საქართველოს სამშენებლო ორგანიზაციების ტექნიკური აღჭურვის თანამედროვე მდგომარეობის შეფასება; 2.2. საქართველოს სალიზინგო კომპანიების საქმიანობის დახასიათება და სამშენებლო ფირმებთან მათი ურთიერთობების ანალიზი; 2.3. სალიზინგო მომსახურების მოცულობა და სტრუქტურა საქართველოს კაპიტალურ მშენებლობაში; თავი III. ლიზინგის გამოყენებით საქართველოს კაპიტალური მშენებლობის ეფექტიანობის ამაღლების ძირითადი მიმართულებები; 3.1. სალიზინგო საქმიანობის ეკონომიკური მექანიზმის სრულყოფა; 3.2. საქართველოს კაპიტალურ მშენებლობაში მანქანა-მექანიზმების ლიზინგის კონცეპტუალური (ავტორისეული) მოდელის შემუშავება; 3.3. მშენებლობაში ლიზინგის გამოყენებისა და ავტორისეულ წინადადებათა ეკონომიკური ეფექტიანობა; 3. დასკვნები ; გამოყენებული ლიტერატურა; დანართები.
წყარო:ლიზინგის განვითარებისა და მისი ეფექტიანობის ამაღლების გზები მშენებლობაში / ვ. კიკუტაძე; დის... დოქტ. აკად. ხარისხ. / სამეცნ. ხელმძღვნ. ნ. ბიჭიაშვილი; თბ., საქ. ტექნ. უნ-ტი., 2008-175 გვ. - - ბიბლიოგრ: გვ. 145-155. UDC: 339.187.62:69
ძირითადი ენა:ქართული;
მოცულობა:175 გვ.