საქართველოს ენერგეტიკაში განხორციელებული ინვესტიციების ეფექტურობის კვლევა და მის საფუძველზე ოპტიმალური საინვესტიციო პორტფელის განსაზღვრა
ავტორები:გაჩეჩილაძე, ზვიადი
თემატიკა:საქართველოს ენერგეტიკა;
დუის თემატიკა:ტექნიკა & მომიჯნავე დარგები
სარჩევი:შესავალი; I. ლიტერატურის მიმოხილვა; II. შედეგები და მათი განსჯა ; თავი 1. ელექტროენერგეტიკაში ინვესტიციების ეფექტიანობის შეფასების ეკონომიკურ-მათემატიკური მოდელის (ალგორითმის) შემუშავება; თავი 2. საქართველოს ელექტროენერგეტიკაში განხორციელებული ინვესტიციების ეფექტიანობის შეფასება ; 2.1 საქართველოს ელექტროენერგეტიკაში არსებული მდგომარეობის ანალიზი; 2.2 საქართველოს ელექტროენერგეტიკაში ინვესტიციების ეფექტიანობაზე მოქმედი ფაქტორების საშუალოვადიანი საპროგნოზო პარამეტრების განსაზღვრა; 2.3 ენგურჰესის რეაბილიტაციაზე განხორციელებული ინვესტიციების ეფექტიანობის შეფასება; 2.4 თბილსრესის მე-3 და მე-4 ენერგობლოკების რეაბილიტაციაზე განხორციელებული ინვესტიციების ეფექტიანობის შეფასება; 2.5 გარდაბნის აირტურბინული ელექტროსადგურის მშენებლობაზე განხორციელებული ინვესტიციების ეფექტიანობის შეფასება; 2.6 საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის მიმდინარე განახლების ეფექტიანობის შეფასება; თავი 3. ოპტიმალური საინვესტიციო პორტფელის შერჩევისეკონომიკურ-მათემატიკური მოდელის (ალგორითმის) შემუშავება; 3.1. ელექტროენერგიის დეფიციტის პროგნოზირების მათემატიკური მოდელირება; 3.2. საქართველოში ელექტროენერგიის დეფიციტის საშუალოვადიანი საპროგნოზო პარამეტრების განსაზღვრა; 3.3. საშუალოვადიანი პერიოდისათვის საქართველოს ელექტროენერგეტიკაში ოპტიმალური საინვესტიციო პორტფელის განსაზღვრა; III. დასკვნა ; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:საქართველოს ენერგეტიკაში განხორციელებული ინვესტიციების ეფექტურობის კვლევა და მის საფუძველზე ოპტიმალური საინვესტიციო პორტფელის განსაზღვრა / ზ. გაჩეჩილაძე; დის...დოქტ. აკად. / ხელმძღვ.: ოთარ ნახუცრიშვილი; საქ. ტექ. უნ–ტი., თბ., 2011 - 157 გვ.- -ბიბლიოგრ: გვ. 153–157. UDC: 620.9(479.22)+339.727 22
მოცულობა:157 გვ.