დასავლური კონსტიტუციონალიზმის პრინციპები და მმართველობის ფორმის სამართლებრივი ბუნება პირველ ქართულ კონსტიტუციაში
თემატიკა:საქართველოს კონსტიტუცია, 1921 წ.; მმართველობის ფორმები; კონსტიტუციონალიზმი;
სარჩევი:შესავალი: თავი 1. მმართველობის ფორმის სისტემათა კლასიფიკაცია და კონცეპტუალური მახასიათებლები: თავი 2. უშუალო და წარმომადგენლობითი მმართველობის ფორმები და მათი ელემენტები საქართველოს პირველ კონსტიტუციაში: თავი 3. პრეზიდენტის თანამდებობრივი საკითხი და მისი უფლებამოსილების დელეგირება: თავი 4. სახელმწიფო ხელისუფლების განაწილების პრინციპი, აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ხელისუფლებებს შორის ფუნქციების გამიჯვნა: თავი 5. აღმასრულებელი ხელისუფლების იურიდიული ბუნება და ორგანიზაცია პირველ კონსტიტუციაში: თავი 6. დასავლური კონსტიტუციონალიზმის პრინციპები და საპარლამენტო ხელისუფლების სამართლებრივი ბუნება პირველ კონსტიტუციაში: დასკვნა: ბიბლიოგრაფია: დანართები.
წყარო:დასავლური კონსტიტუციონალიზმის პრინციპები და მმართველობის ფორმის სამართლებრივი ბუნება პირველ ქართულ კონსტიტუციაში / ბ. ქანთარია; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გიორგი დავითაშვლი; თსუ; თბ., 2012 - 297 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 294–297. UDC: 342.4(479.22)"1921"+342.5
მოცულობა:297 გვ.