ეკონომიკური რესურსების გამოყენების ეფექტიანობის ამაღლების გზები საქართველოს აგრარულ სექტორში
თემატიკა:საქართველოს სოფლის მეურნეობა;
სარჩევი:შესავალი; თავი I საქართველოს აგრარული სექტორის მდგრადი განვი-თარების პრობლემები; 1.1 სოფლის მეურნეობა, როგორც ეკონომიკის დარგი. თავისებურებები და აგრარული ურთიერთობების სპეციფიკა; 1.2. აგრარული სექტორის განვითარების თანამედროვე მდგომარეობა და პერსპექტივები საქართველოში; 1.3. ეკონომიკური რესურსების და წარმოების მასშტაბების ზრდის პოტენციური შესაძლებლობები ფერმერულ მეურნეობებში; თავი II ეკონომიკის სახელმწიფოებრივი რეგულირება და აგრარული სექტორის ეკონომიკური პოტენციალის გამოყენება; 2.1. აგრარული რეფორმები საქართველოში და სასურსათო უსაფრთხოება; 2.2. აგრარული სექტორის სახელმწიფო რეგულირება და წარმოების ეფექტიანობის ამაღლების პრიორიტეტული მიმართულებები; 2.3. სოფლის მეურნეობის ეკონომიკური რესურსების ეფექტურად ფუნქციონირების მექანიზმი; თავი III ეკონომიკური რესურსების ეფექტიანად გამოყენების ამაღლების პრიორიტეტული მიმართულებები აგრარულ სექტორში; 3.1 თავისუფალი სამეწარმეო გარემოს ჩამოყალიბება და შრომითი რესურსების დასაქმება აგრარულ სექტოოში; 3.2 მიწა, როგორც წარმოების ძირითადი საშუალება და მისი პოტენციალის ეფექტური გამოყენების ამაღლების მიმართულებები; 3.3 ძირითადი საწარმოო კაპიტალის გამოყენების თანამედროვე მდგომარეობა და მისი გაუმჯობესების ღონისძიებები აგრარულ სექტორში; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა; დარნართები.
გამოცემის თარიღი:2011
წყარო:ეკონომიკური რესურსების გამოყენების ეფექტიანობის ამაღლების გზები საქართველოს აგრარულ სექტორში / ზ. ბერიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ლავრენტი ჩიბურდანიძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2011 - 199 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 190-199. UDC: 63(479.22)+338.43(479.22)
მოცულობა:199 გვ.