თემატიკა:საქართველოს მიწის რესურსები;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. მიწა -ეროვნული სიმდიდრე ; 1.1 მიწა - წარმოების ძირითადი საშუალება ; 1.2 ბუნებრივი პირობები ; 1.3 მხარის ეკონომიკური პირობები ; 1.3.1 შრომითი რესურსები ; 1.3.2 მიწის ფონდი ; 1.4 მიწის ფონდის გამოყენების თანამედროვე დონე ; თავი II. მიწების გამოყენების ახალი ფორმების შექმნის ტენდენციები და პერსპექტივები; 2.1 მიწის რეფორმის გავლენა მიწების გამოყენების ახალი ფორმების შექმნაზე; 2.2 მეურნეობრიობის ახალი ფორმების წარმოქმნა-დაფუძნების ტენდენციები და ძირითადი მიმართულებები ; 2.3 მიწის ბაზარი ; თავი III. მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკურ-ეკოლოგიური ეფექტიანობის ამაღლების გზები; 3.1 მიწის ფასის განსაზღვრის საკითხი ; 3.2 მიწის დაცვის, გაუმჯობესებისა და ტრანსფორმაციის საკითხი; 3.3 სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ჭარმოების გადიდების შესაძლებლობები ; დასკვნები და წინადადებები ; გამოყენებული ლიტერატურის სია .
წყარო:მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკურ-ეკოლოგიური ეფექტიანობის ამაღლების გზები ქვემო ქართლის მხარის მაგალითზე / შ. ცაავა; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ნაუმ ტურაბელიძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2011 - 164 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 156-164. UDC: 332.2(479.22)
მოცულობა:164 გვ.