“მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები სამეგრელოს რეგიონის მაგალითზე” | ავტორები: | ქვაცაბაია, ფატიმა | | თემატიკა: | მიწის რესურსების ეკონომიკური ეფექტიანობა; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა | | სარჩევი: | შ ე ს ა ვ ა ლ ი ;
1. სამეგრელოს რეგიონის ბუნებრივ–ეკონომიკური პირობები ;
1.1. ბუნებრივი პირობების დახასიათება ;
1.2. ეკონომიკური პირობები ;
1.3 რესურსული პოტენციალის გამოყენების შეფასება ;
2. მიწის ეკონომიკური ეფექტიანობის განსაზღვრის კრიტერიუმები და მაჩვენებლები ;
2.1. მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობა ;
2.2. მიწის ბაზარი და მისი გავლენა მიწის გამოყენების ფექტიანო-ბაზე ;
3. მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური და ეკოლოგიური ეფექტიანობის ამაღლების ძირითადი მიმართულებები ;
3.1. მიწების გაუმჯობესება-ტრანსფორმაცია ;
3.2. მიწის ფონდის მართვის სრულყოფა ;
3.3. მეურნეობრიობის ახალი ფორმების წარმოქმნის ტენდენციები და პერსპექტივები ;
3.4. მიწის გამოყენების ეკონომიკური და ეკოლოგიური ეფექტიანობის ამაღლების ღონისძიებათა რეალიზაციის კვალობაზე მიწის პერსპექტიული გამოყენების შესაძლებლობები ;
გამოყენებული ლიტერატურა. | | გამოცემის თარიღი: | 2010 | | წყარო: | “მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები სამეგრელოს რეგიონის მაგალითზე”/ ფ. ქვაცაბაია; ხელმძღვ.: რ. ასათიანი; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2010 - 163 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 158-163. UDC: 332.33(479.22) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 163 გვ. | | შეიქმნა: | 2012-04-23 | | შესწორდა: | 2013-12-12 |