“მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები სამეგრელოს რეგიონის მაგალითზე”
ავტორები:ქვაცაბაია, ფატიმა
თემატიკა:მიწის რესურსების ეკონომიკური ეფექტიანობა;
სარჩევი:შ ე ს ა ვ ა ლ ი ; 1. სამეგრელოს რეგიონის ბუნებრივ–ეკონომიკური პირობები ; 1.1. ბუნებრივი პირობების დახასიათება ; 1.2. ეკონომიკური პირობები ; 1.3 რესურსული პოტენციალის გამოყენების შეფასება ; 2. მიწის ეკონომიკური ეფექტიანობის განსაზღვრის კრიტერიუმები და მაჩვენებლები ; 2.1. მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობა ; 2.2. მიწის ბაზარი და მისი გავლენა მიწის გამოყენების ფექტიანო-ბაზე ; 3. მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური და ეკოლოგიური ეფექტიანობის ამაღლების ძირითადი მიმართულებები ; 3.1. მიწების გაუმჯობესება-ტრანსფორმაცია ; 3.2. მიწის ფონდის მართვის სრულყოფა ; 3.3. მეურნეობრიობის ახალი ფორმების წარმოქმნის ტენდენციები და პერსპექტივები ; 3.4. მიწის გამოყენების ეკონომიკური და ეკოლოგიური ეფექტიანობის ამაღლების ღონისძიებათა რეალიზაციის კვალობაზე მიწის პერსპექტიული გამოყენების შესაძლებლობები ; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა.
გამოცემის თარიღი:2010
წყარო:“მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები სამეგრელოს რეგიონის მაგალითზე”/ ფ. ქვაცაბაია; ხელმძღვ.: რ. ასათიანი; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2010 - 163 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 158-163. UDC: 332.33(479.22)
მოცულობა:163 გვ.