წარმოების ეფექტიანობის ამაღლების ოპერაციული და ფინანსური ბერკეტები საქართველოს აგრარულ სექტორში
ავტორები:მიშველაძე, თათია
თემატიკა:საქართველოს სოფლის მეურნეობის ეკონომიკა;
სარჩევი:შესავალი; თავი I საქართველოს აგრარული სექტორის საწარმოო-ეკონომიკური პოტენციალი და განვითარების შესაძლებლობები საბაზრო ეკონომიკის პირობებში; 1.1. საბაზრო ეკონომიკის არსი, თეორიული საფუძვლები, ძირითადი პრინციპები და მოტივაციური მექანიზმი; 1.2. აგრარული სექტორის განვითარების თავისებურებები და შესაძლებლობები საბაზრო ეკონომიკის მოთხოვნების შესაბამისად; 1.3. აგრარული სექტორის საწარმოო-რესურსული პოტენციალის გაგება და სასურსათო ბაზრის ფორმირების ამოცანები; თავი II. სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეფექტიანობა, მისი განსაზღვრისა და შეფასების მეთოდოლოგიური საფუძვლები და ამაღლების გზები; თავი III აგრარული სექტორის ოპერაციული და ფინანსური პოტენციალი, მისი უზრუნველყოფის რეგულირება და სტრატეგიული მიმართულებები; 3.1. აგრარული სექტორის ოპერაციული პოტენციალის ეკონომიკური პარამეტრები და მისი ფინანსური უზრუნველყოფის სისტემა; 3.2. ოპერაციული პოტენციალის გამოყენების უკუგების ძირითადი მახასიათებლები და მისი ფინანსური ბერკეტებით სრულყოფის რეკომენდაციები; 3.3. აგრარული სექტორის ოპერაციული და ფინანსური პოტენციალით უზრუნველყოფის სახელმწიფო რეგულირების გზები; 3.4. აგრარული სექტორის ოპერაციული და ფინანსური უზრუნველყოფის სტრატეგიული მიმართულებები; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:წარმოების ეფექტიანობის ამაღლების ოპერაციული და ფინანსური ბერკეტები საქართველოს აგრარულ სექტორში / თ. მიშველაძე; ხელმძღვ.: ლავრენტი ჩიბურდანიძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2011 - 172 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 165-172. UDC: 338.43.003.13(479.22)
მოცულობა:172 გვ.