წარმოების ეფექტიანობის ამაღლების ოპერაციული და ფინანსური ბერკეტები საქართველოს აგრარულ სექტორში | ავტორები: | მიშველაძე, თათია | | თემატიკა: | საქართველოს სოფლის მეურნეობის ეკონომიკა; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა | | სარჩევი: | შესავალი;
თავი I საქართველოს აგრარული სექტორის საწარმოო-ეკონომიკური პოტენციალი და განვითარების შესაძლებლობები საბაზრო ეკონომიკის პირობებში;
1.1. საბაზრო ეკონომიკის არსი, თეორიული საფუძვლები, ძირითადი პრინციპები და მოტივაციური მექანიზმი;
1.2. აგრარული სექტორის განვითარების თავისებურებები და შესაძლებლობები საბაზრო ეკონომიკის მოთხოვნების შესაბამისად;
1.3. აგრარული სექტორის საწარმოო-რესურსული პოტენციალის გაგება და სასურსათო ბაზრის ფორმირების ამოცანები;
თავი II. სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეფექტიანობა, მისი განსაზღვრისა და შეფასების მეთოდოლოგიური საფუძვლები და ამაღლების გზები;
თავი III აგრარული სექტორის ოპერაციული და ფინანსური პოტენციალი, მისი უზრუნველყოფის რეგულირება და სტრატეგიული მიმართულებები;
3.1. აგრარული სექტორის ოპერაციული პოტენციალის ეკონომიკური პარამეტრები და მისი ფინანსური უზრუნველყოფის სისტემა;
3.2. ოპერაციული პოტენციალის გამოყენების უკუგების ძირითადი მახასიათებლები და მისი ფინანსური ბერკეტებით სრულყოფის რეკომენდაციები;
3.3. აგრარული სექტორის ოპერაციული და ფინანსური პოტენციალით უზრუნველყოფის სახელმწიფო რეგულირების გზები;
3.4. აგრარული სექტორის ოპერაციული და ფინანსური უზრუნველყოფის სტრატეგიული მიმართულებები;
გამოყენებული ლიტერატურა. | | გამოცემის თარიღი: | 2011 | | წყარო: | წარმოების ეფექტიანობის ამაღლების ოპერაციული და ფინანსური ბერკეტები საქართველოს აგრარულ სექტორში / თ. მიშველაძე; ხელმძღვ.: ლავრენტი ჩიბურდანიძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2011 - 172 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 165-172. UDC: 338.43.003.13(479.22) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 172 გვ. | | შეიქმნა: | 2012-04-23 | | შესწორდა: | 2012-04-24 |