შრომითი რესურსების გამოყენების ტენდენციები და შრომის ბაზრის განვითარების გზები აგრარულ სფეროში კახეთის რეგიონის მაგალითზე
ავტორები:ესიტაშვილი, მზია
თემატიკა:საქართველოს შრომითი რესურსები; საქართველოს შრომის ბაზარი;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. აგრარულ სფეროში შრომითი რესურსების ფორმირების თეორიული საფუძვლები; 1.1. საბაზრო ურთიერთობები, როგორც შრომითი რესურსების ფორმირებისა და გამოყენების გარემო; 1.2. შრომის ბაზარი შრომის ეკონომიკის ერთ-ერთი განმსაზღვრელი ფაქტორია; 1.3. შრომის ბაზრის ფუნქციონირების თეორიული ასპექტები; თავი II. სოფლის მეურნეობის განვითარების ძირითადი ტენდენციები და შრომითი რესურსების გამოყენების პირობები და საშუალებები; 2.1. სოფლის მეურნეობის ბუნებრივი და ეკოლოგიური გარემო; 2.2. სოფლის მეურნეობის განვითარების თანამედროვე მდგომარეობა შრომითი რესურსების გამოყენების ერთ-ერთი ძირითადი განმსაზღვრელი ფაქტორია; 2.3. სასოფლო - სამეურნეო წარმოების რაციონალური სპეციალიზაცია და კონკურენცია შრომითი რესურსების გამოყენების რეალური გზაა; 2.4. ფერმერული მეურნეობების განვითარება, შრომითი რესურსების დასაქმების საფუძველია; თავი III.კახეთის რეგიონის მოსახლეობის ცხოვრების დონის ამაღლებისა და შემოსავლების ზრდის საშუალებები და გზები; 3.1. მოსახლეობის შემოსავლების სტრუქტურა და ფორმირების ჭყაროები; 3.2. მოსახლეობის ცხოვრების დონე, ხარისხი და სიღარიბის დაძლევის გზები; თავი IV. რეგიონში შრომის ბაზრის ფორმირება და განვითარება; 4.1. შრომის ბაზრის არსებული მდგომარეობა, ძირითადი თავისებურებები და განვითარების ტენდენციები; 4.2. შრომის ბაზრის სახელმწიფო რეგულირების ფორმები, მეთოდები და მათი სრულყოფის გზები; 4.3. კახეთის რეგიონში კოოპერატივების ორგანიზება და დანერგვა ერთ-ერთი ძირითადი გზაა შრომითი რესურსების დასაქმებისა; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:შრომითი რესურსების გამოყენების ტენდენციები და შრომის ბაზრის განვითარების გზები აგრარულ სფეროში კახეთის რეგიონის მაგალითზე / მ. ესიტაშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: სულიკო ყამარაული; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2011 - 176 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 170-176. UDC: 331.101.262(479.22)+331.53(479.22)
მოცულობა:176 გვ.