დამშრობი სისტემების რეაბილიტაცია და მისი როლი სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეფექტიანობის ამაღლებაში (კოლხეთის დაბლობის რაიონების მაგალითზე)
ავტორები:კაიშაური, ნუგზარ
თემატიკა:საქართველოს მელიორაციის ეკონომიკა; კოლხეთის დაბლობის დაშრობა; დამშრობი სისტემები; სოფლის მეურნეობის მელიორაცია საქართველოში;
დუის თემატიკა:ეკონომიკა
სარჩევი:შ ე ს ა ვ ა ლ ი ; თავი I. დაშრობითი მელიორაციის პირობები და თავისებურებები საქართველოში; 1.1. კოლხეთის დაბლობის ბუნებრივ-კლიმატური პირობების მოკლე დახასიათება ; 1.2. საქართველოში დაშრობითი მელიორაციის განვითარების ისტორია ; 1.3. კოლხეთის დაბლობის ბუნებრივი საზღვრების დადგენის აუცილებლობა ; 1.4. ტყის რესურსების კვლავწარმოების როლი ჭარბტენიანი მიწების დაშრობაში ; თავი II. კოლხეთის დაბლობის დაშრობილ მიწებზე სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეკონომიკური ეფექტიანობის დონე და განვითარების ტენდენციები რეტროპერსპექტივაში; 2.1. სასოფლო-სამეურნეო წარმოების განვითარების თავისებურებანი კოლხეთის დაბლობის პირობებში ; 2.2. მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობა ; 2.3. დამშრობი სისტემების რეაბილიტაციის პროგრამის განხორციელების ძირითადი მიმართულებები ; 2.3.1. სამელიორაციო ასოციაციების ჩამოყალიბების თავისებურებანი ; 2.3.2. სამელიორაციო ასოციაციების ჩამოყალიბებისა და ფუნქციონირების ეკონომიკური დასაბუთება ; თავი III. დაშრობილი მიწების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები; 3.1. დაშრობილ მიწებზე სოფლის მეურნეობის განვითარების პრიორი-ტეტული მიმართულებები ; 3.2. დაშრობილ მიწებზე სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეკონომიკური ეფექტიანობა ; დასკვნები და წინადადებები ; გამოყენებული ლიტერატურა ; დანართები .
გამოცემის თარიღი:2006
წყარო:დამშრობი სისტემების რეაბილიტაცია და მისი როლი სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეფექტიანობის ამაღლებაში (კოლხეთის დაბლობის რაიონების მაგალითზე) / ნ. კაიშაური; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ჯემალ მახარაძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 127 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 121-127. UDC: 338.43:631.6(479.22)+631.62(479.22)+6
მოცულობა:179 გვ.