საქართველოს აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქტურიზაციის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის ფორმირება და განვითარება გარდამავალ პერიოდში | ავტორები: | ბაუჩაძე, ბესიკ | | თემატიკა: | აგროსასურსათო სექტორი საქართველოში; საქართველოს სოფლის მეურნეობის ეკონომიკა; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა | | სარჩევი: | შესავალი;
თავი 1. ეკონომიკის რესტრუქუტურიზაცია, როგორც მისი თვისობრივი გარდაქმნის სპეციფიკური რპოცესი გარდამავალ პერიოდში.
1.1. ეკონომიკის რესტრუქტურიზაციის ძირითადი წანამძღვრება და მიზნები.
1.2. ეკონომიკის რესტრუქტურიზაციის ყმთავრესი მიმართულებები.
1.3. სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილება.
თავი 2. საქართველოს აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქტურიზაციის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა და მისი განვითარება.
2.1. აგროსასურსათო სექტორის არსებული სტრუქტურა და მისი გარდაქმნის აუცილებლობა.
2.2. აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქუტირზაციის მატტერიალურ-ტექნიკური რესურსები.
2.3. ინვესტიციების როლი აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქტურიზაციაში.
2.4. მეცნიერულ-ტექნოლიგიური ინოვეციების როლი აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქტურიზაციის დაჩქარებაში.
თავი 3. აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქტურიზაციის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის განვითარების ეკონომიკური და სოციალური ეფექტიანობა.
3.1. ეკონომიკის რესტრუქტურიზაციის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის ეფექტიანობის განსაზღვრის მეთოდური საფუძვლები.
3.2. აგროსასურსათო სექტორის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის ეფექტიანობა.
3.3. აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქტურიზაციის ეფექტიანობის ამაღლების გზები.
დასკვნები და წინადადებები. | | გამოცემის თარიღი: | 2006 | | წყარო: | საქართველოს აგროსასურსათო სექტორის რესტრუქტურიზაციის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის ფორმირება და განვითარება გარდამავალ პერიოდში / ბ. ბუაჩიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: თამაზ კუნჭულია; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2011 - 171 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 160 -171. UDC : 338.436.33:339.188.4(479.22)+338.439(479.22)+338.439(479.22) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 171 გვ. | | შეიქმნა: | 2012-04-26 | | შესწორდა: | 2012-04-27 |