ეროზირებულ მიწებზე სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები (კახეთის მხარის მაგალითზე)
ავტორები:ხუციშვილი, მაია
თემატიკა:ნიადაგის ეროზია;
სარჩევი:შესავალი; I თავი ნიადაგის ეროზიული პროცესები და მათზე მოქმედი ფაქტორები; 1.1. მიწის ეკონომიკური ნაყოფიერების ამაღლების თეორიული საფუძვლები; 1.2. ნიადაგის ეროზიის ძირითადი სახეები და მისი გამომწვევი ფაქტორები; 1.2.1. ნიადაგის ეროზიის გამომწვევი ბუნებრივ-სამეურნეო ფაქტორები; II თავი კახეთის მხარის რაიონებში ეროზირებულ მიწებზე სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეკონომიკური ეფექტიანობის დონე და განვითარების ტენდენციები; 2.1. ეროზირებულ მიწებზე სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეკონომიკური ეფექტიანობის მეთოდოლოგიური საფუძვლები; 2.1.1. აგროსატყეო სისტემების ფუნქციონირების ეფექტიანობის შეფასების მეთოდოლოგიის ძირითადი პრინციპები; 2.2. მიწის რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობა; 2.3. დარგობრივი სტრუქტურის ფორმირების თავისებურებები ეროზირებულ მიწებზე; 2.4. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ძირითადი საწარმოო ფონდების და შრომითი რესურსების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობა; 2.5. მინდორსაცავი ტყის ზოლების გამოყენების ეკონომიკური ეფექტიანობა; III თავი ეროზირებული მიწების სასოფლო- სამეურნეო ათვისების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები; 3.1. ეროზირებული მიწების სასოფლო- სამეურნეო ათვისების პრიორიტეტული მიმართულებანი; 3.2. ეროზირებულ მიწებზე სასოფლო- სამეურნეო წარმოების ეკონომიკური ეფექტიანობა; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:ეროზირებულ მიწებზე სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების გზები (კახეთის მხარის მაგალითზე) / მ. ხუციშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ჯემალ მახარაძე; თემურ კანდელაკი; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 163 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 154 -163. UDC : 631.459