საქართველოს მიწის რესურსების მართვის სისტემის სრულყოფა საბაზრო ურთიერთობათა პირობებში
ავტორები:ეგიაშვილი, დავით
თემატიკა:საქართველოს მიწის რესურსები;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. საბაზრო ეკონომიკის მოთხოვნები, მიწის რესურსების გამოყენების პრინციპები და თავისებურებები; 1.1. საბაზრო ეკონომიკის არსი, თეორიული საფუძვლები, ძირითდი მოთხოვნები და მოტივაციები; 1.2. მიწის რესურსების გამოყენების პრინციპები, თავისებურებები, ძირითადი ნიშნები და მიმართულებები აგრარული სექტორის საერთო სისტემაში; 1.3. მიწა, როგორც ეროვნული სიმდიდრე_სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ძირითადი საშუალება და მისი გამოყენებისა და მართვის თანამედროვე პრობლემები; თავი II. მიწის რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების სტრუქურა, გამოყენების ზონალურ-დიფერენცირებული თავისებურებები და ეკონომიკური შეფასება; 2.1. მიწის რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების სტრუქტურა ზონალურ ჭრილში; 2.2. მიწის ფონდისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების გამოყენების ზონალურ-დიფერენცირებული შეფასება; თავი III. სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების გამოყენების პროგნოზირება; თავი IV. მიწის რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულე-ბის მართვის სისტემა და მისი სრულყოფის ღონისძიებები; 4.1. მიწის რესურსების რეგისტრაციისა და მართვის არსებული მდგომარეობის შეფასება; 4.2. მიწის რესურსების მართვის მარეგულირებელი ფაქტორები და მისი ანალიზი; 4.3. მიწის კონსოლიდაცია, როგორც მისი მართვის განმსაზღვრელი პირობა, მისი ძირითადი პროცედურები და პრიორიტეტები; 4.4. მიწის ბაზრის რეგულირების კონცეპტუალური პოზიციები და ღონისძიებები; 4.5. მიწის აღრიცხვის სისტემა და მისი გაუმჯობესების წინადადებები.
წყარო:საქართველოს მიწის რესურსების მართვის სისტემის სრულყოფა საბაზრო ურთიერთობათა პირობებში / დ. ეგიაშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ომარ ქეშლაშვილი; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 126 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 121-126. UDC : 332.33(479.2)
მოცულობა:126 გვ.