საქართველოს მიწის რესურსების მართვის სისტემის სრულყოფა საბაზრო ურთიერთობათა პირობებში | ავტორები: | ეგიაშვილი, დავით | | თემატიკა: | საქართველოს მიწის რესურსები; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა | | სარჩევი: | შესავალი;
თავი I. საბაზრო ეკონომიკის მოთხოვნები, მიწის რესურსების გამოყენების პრინციპები და თავისებურებები;
1.1. საბაზრო ეკონომიკის არსი, თეორიული საფუძვლები, ძირითდი მოთხოვნები და მოტივაციები;
1.2. მიწის რესურსების გამოყენების პრინციპები, თავისებურებები, ძირითადი ნიშნები და მიმართულებები აგრარული სექტორის საერთო სისტემაში;
1.3. მიწა, როგორც ეროვნული სიმდიდრე_სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ძირითადი საშუალება და მისი გამოყენებისა და მართვის თანამედროვე პრობლემები;
თავი II. მიწის რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების სტრუქურა, გამოყენების ზონალურ-დიფერენცირებული თავისებურებები და ეკონომიკური შეფასება;
2.1. მიწის რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების სტრუქტურა ზონალურ ჭრილში;
2.2. მიწის ფონდისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების გამოყენების ზონალურ-დიფერენცირებული შეფასება;
თავი III. სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების გამოყენების პროგნოზირება;
თავი IV. მიწის რესურსებისა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულე-ბის მართვის სისტემა და მისი სრულყოფის ღონისძიებები;
4.1. მიწის რესურსების რეგისტრაციისა და მართვის არსებული მდგომარეობის შეფასება;
4.2. მიწის რესურსების მართვის მარეგულირებელი ფაქტორები და მისი ანალიზი;
4.3. მიწის კონსოლიდაცია, როგორც მისი მართვის განმსაზღვრელი პირობა, მისი ძირითადი პროცედურები და პრიორიტეტები;
4.4. მიწის ბაზრის რეგულირების კონცეპტუალური პოზიციები და ღონისძიებები;
4.5. მიწის აღრიცხვის სისტემა და მისი გაუმჯობესების წინადადებები. | | გამოცემის თარიღი: | 2006 | | წყარო: | საქართველოს მიწის რესურსების მართვის სისტემის სრულყოფა საბაზრო ურთიერთობათა პირობებში / დ. ეგიაშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ომარ ქეშლაშვილი; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 126 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 121-126. UDC : 332.33(479.2) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 126 გვ. | | შეიქმნა: | 2012-04-30 | | შესწორდა: | 2013-12-12 |