მეურნეობრიობის ახალი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმების ფუნქციონირებისა და მართვის სრულყოფის გზები აგრარულ სექტორში (აჭარის არ-ის მაგალითზე)
ავტორები:გაბაიძე, გიგლა
თემატიკა:აგრარული რეფორმა საქართველოში; აჭარის სოფლის მეურნეობის ეკონომიკა; სასოფლო-სამეურნეო სამართალი;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. აგრარული რეფორმა და საწარმოთა ახალი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმების ჩამოყალიბების აქტუალური საკითხები საბაზრო ეკონომიკური ურთიერთობების დამკვიდრების პერიოდში; 1.1. საბაზრო ეკონომიკა – აგრარული რეფორმის განხორციელების ძირითადი საფუძველი; 1.2. მიწის პრივატიზაცია და სასოფლო-სამეურნეო საწარმოთა რესტრუქტურიზაცია სოფლის მეურნეობის საბაზრო ეკონომიკაზე გადასვლის აუცილებელი პირობა; 1.3. სასოფლო-სამეურნეო საწარმოთა ახალი ორგანიზაციულ- სამართლებრივი ფორმები, მათი ჩამოყალიბების სოციალურ-ეკონომიკური და იურიდიული საფუძვლები; თავი 2. სასოფლო-სამეურნეო საწარმოთა ახალი ორგანიზაციულ- სამართლებრივი ფორმების ფუნქციონირებისა და განვითარების თავისებურებები აჭარის არ-ში; 2.1. აჭარის სოფლის მეურნეობის თანამედროვე მდგომარეობა და მისი განვითარების ძირითადი მიმართულებები; 2.2. მეურნეობრიობის ახალი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმები აჭარის არ-ში და მათი საქმიანობის ანალიზი; 2.3. გადამამუშავებელ მრეწველობასთან ინტეგრირებული ერთობლივი საწარმოების შექმნის შესაძლებლობა აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში; თავი 3. მეურნეობრიობის ახალი, პროგრესული ფორმების განვითარების პერსპექტივები და მართვის სისტემის სრულყოფის მიმართულებები აჭარის არ-ში; 3.1. აგრარული მეწარმეობის ორგანიზაციული ფორმებისა და აგრობიზნესის სრულყოფის გზები; 3.2. საწარმოო პერსონალის მართვისა და ხელმძღვანელობის სტილის სრულყოფის საკითხები სასოფლო_სამეურნეო საწარმოთა ახალ ორგანიზაციულ_სამართლებრივ ფორმებში; 3.3. წვრილი კერძო, ოჯახური მეურნეობების გამსხვილებისა და ინტეგრირების შესაძლებლობანი; 3.4. სოფლის საკრედიტო კავშირებისა და საკონსულტაციო სამსახურის მნიშვნელობა აგრარული მეწარმეობის განვითარებაში; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:მეურნეობრიობის ახალი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმების ფუნქციონირებისა და მართვის სრულყოფის გზები აგრარულ სექტორში (აჭარის არ-ის მაგალითზე) / გ. გაბაიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ზურაბ ელიზბარაშვილი; მელიტონ ბახია; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2008 - 171 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 161-171. UDC : 332.021.8+338.43(479.22)+349.42
მოცულობა:171 გვ.