მევენახეობის განვითარების ეკონომიკური კანონზომიერებები და პერსპექტივები აგროსამრეწველო ინტეგრაციის პირობებში (კახეთის მხარის მაგალითზე)
ავტორები:ოქროცვარიძე, ლალი
თემატიკა:მევენახეობის ეკონომიკა;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. მევენახეობის ადგილი და როლი საქართველოს ეკონომიკაში და მისი ინტეგრაციული განვითარების თეორიული საფუძვლები საბაზრო ეკონომიკის პირობებში; 1.1. მევენახეობის განვითარების მოკლე ისტორია, მისი როლი და მნიშვნელობა საქართველოს ეკონომიკაში; 1.2. მევენახეობის ადგილი საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაში და მისი გაადგილების თავისებურებანი; 1.3. კახეთის მხარის სოფლის მეურნეობაში მეწარმეობისა და აგრობიზნესის განვითარების მიმართულებები; 1.4.მევენახეობა-მეღვინეობის განვითარების ბუნებრივი და ეკონომიკური პირობები; თავი II. მევენახეობის განვითარების ძირითადი ტენდენციები, კანონზომიერებები და ეკონომიკური ეფექტიანობა კახეთის მხარეში; 2.1. ვენახის ფართობების სტრუქტურა და ყურძნის წარმოების დონე დინამიკაში; 2.2. მევენახეობის ადგილი სოფლის მეურნეობის დარგობრივ სტრუქტურაში; 2.3. მევენახეობის მიმართულების ფორმირებების საწარმოო (რესურსული) პოტენციალი და მისი გამოყენების ეკონომიკური შეფასება; 2.4. ყურძნის მოსავლიანობის ანალიზი საწარმოო ფუნქციის გამოყენებით კახეთის მხარის მევენახეობის სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში; თავი III. მევენახეობის, აგროსამრეწველო ინტეგრაციის სისტემაში განვითარების პირობები და ეკონომიკური შეფასება; 3.1. მევენახეობა-მეღვინეობის ინტეგრაციული განვითარების პირობები, თავისებურებები და ძირითადი ტენდენციები; 3.2. მევენახეობა-მეღვინეობის მცირე ბიზნესური ფორმი-რებების, ფუნქციონირებისა და მართვის საკითხები და საფინანსო-საკრედიტო მექანიზმის სრულყოფის ღონისძიებები; 3.3. მევენახეობისა და მეღვინეობის ინტეგრაციის პერსპე-ქტივები და ძირითადი პროგნოზული ტექნიკურ-ეკონომიკური პარამეტრები; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურის სია.
გამოცემის თარიღი:2007
წყარო:მევენახეობის განვითარების ეკონომიკური კანონზომიერებები და პერსპექტივები აგროსამრეწველო ინტეგრაციის პირობებში (კახეთის მხარის მაგალითზე) / ლ. ოქროცვარიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ომარ ქეშელაშვილი; ბიძინა სარჯველაძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2007 - 181 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 167-181. UDC :338.43:634.8(479.22)
მოცულობა:181 გვ.