მევენახეობის განვითარების ეკონომიკური კანონზომიერებები და პერსპექტივები აგროსამრეწველო ინტეგრაციის პირობებში (კახეთის მხარის მაგალითზე) | ავტორები: | ოქროცვარიძე, ლალი | | თემატიკა: | მევენახეობის ეკონომიკა; | | დუის თემატიკა: | სოფლის მეურნეობა & მონათესავე ტექნოლოგიები | | სარჩევი: | შესავალი;
მევენახეობის ადგილი და როლი საქართველოს ეკონომიკაში და მისი ინტეგრაციული განვითარების თეორიული საფუძვლები საბაზრო ეკონომიკის პირობებში;
1.1. მევენახეობის განვითარების მოკლე ისტორია, მისი როლი და მნიშვნელობა საქართველოს ეკონომიკაში;
1.2. მევენახეობის ადგილი საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაში და მისი გაადგილების თავისებურებანი;
1.3. კახეთის მხარის სოფლის მეურნეობაში მეწარმეობისა და აგრობიზნესის განვითარების მიმართულებები;
1.4.მევენახეობა-მეღვინეობის განვითარების ბუნებრივი და ეკონომიკური პირობები;
თავი II. მევენახეობის განვითარების ძირითადი ტენდენციები, კანონზომიერებები და ეკონომიკური ეფექტიანობა კახეთის მხარეში;
2.1. ვენახის ფართობების სტრუქტურა და ყურძნის წარმოების დონე დინამიკაში;
2.2. მევენახეობის ადგილი სოფლის მეურნეობის დარგობრივ სტრუქტურაში;
2.3. მევენახეობის მიმართულების ფორმირებების საწარმოო (რესურსული) პოტენციალი და მისი გამოყენების ეკონომიკური შეფასება;
2.4. ყურძნის მოსავლიანობის ანალიზი საწარმოო ფუნქციის გამოყენებით კახეთის მხარის მევენახეობის სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში;
თავი III. მევენახეობის, აგროსამრეწველო ინტეგრაციის სისტემაში განვითარების პირობები და ეკონომიკური შეფასება;
3.1. მევენახეობა-მეღვინეობის ინტეგრაციული განვითარების პირობები, თავისებურებები და ძირითადი ტენდენციები;
3.2. მევენახეობა-მეღვინეობის მცირე ბიზნესური ფორმი-რებების, ფუნქციონირებისა და მართვის საკითხები და საფინანსო-საკრედიტო მექანიზმის სრულყოფის ღონისძიებები;
3.3. მევენახეობისა და მეღვინეობის ინტეგრაციის პერსპე-ქტივები და ძირითადი პროგნოზული ტექნიკურ-ეკონომიკური პარამეტრები;
გამოყენებული ლიტერატურის სია. | | გამოცემის თარიღი: | 2007 | | წყარო: | მევენახეობის განვითარების ეკონომიკური კანონზომიერებები და პერსპექტივები აგროსამრეწველო ინტეგრაციის პირობებში (კახეთის მხარის მაგალითზე) / ლ. ოქროცვარიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ომარ ქეშელაშვილი; ბიძინა სარჯველაძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2007 - 181 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 167-181. UDC :338.43:634.8(479.22) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 181 გვ. | | შეიქმნა: | 2012-05-01 | | შესწორდა: | 2012-05-01 |