ვაზის ძირითადი მავნებლები და მათ მიმართ ბრძოლის ახალი ქიმიური საშუალებების გამოყენება
ავტორები:ცქვიტინიძე, ირმა
თემატიკა:ვაზის მავნებლებთან ბრძოლის ქიმიური მეთოდები;
სარჩევი:შესავალი ; თავი I. ვაზზე გავრცელებული ძირითადი მავნებლები და მათ წინააღმდეგ გამოყენებული ბრძოლის საშუალებები (ლიტერატურული მიმოხილვა); თავი II. მასალა და კვლევის მეთოდიკა; თავი III. ვაზის ძირითადი მავნებლების წინააღმდეგ ახალი პრეპარატების გამოცდის შედეგები; თავი IV. ინსექტიციდების გავლენა დასაცავ მცენარეზე; თავიV. თანამედროვე ინსექტიციდების საჰექტრო-ეკოლოგიური დატვირტვის მაჩვენებლების განსაზღვრა და რეკომენდებული ღონისძიებების სანიტარიულ-ჰიგიენური, ეკოლოგიური შეფასება; თავი VI. ვაზის მავნებლებისაგან დაცვის სისტემა, მათ წინააღმდეგ ბრძოლის რაციონალური ღონისძიებები, ბიოლოგიური, სამეურნეო და ეკონომიური ეფექტურობა; დასკვნები; რეკომენდაციები; ციტირებული ლიტერატურა.
წყარო:ვაზის ძირითადი მავნებლები და მათ მიმართ ბრძოლის ახალი ქიმიური საშუალებების გამოყენება / ი. ცქვიტინიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ესმა ორჯონიკიძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 170 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 160 -170. UDC : 634.8:632.7+632.934
მოცულობა:170 გვ.