წყალშიმცურავი შინაური ფრინველის (იხვი, ბატი) სტაფილოკოკოზის გავრცელება საქართველოში და ლექტინების მნიშვნელობა Staphylococcus aureus-ის ორგანიზმში ტრანსპორტირებისას
ავტორები:ბერიანიძე, ელზა
თემატიკა:წყალშიმცურავი შინაური ფრინველების სტაფილოკოკი;
სარჩევი:1. შესავალი ; 1.1. თემის აქტუალობა ; 1.2. ნაშრომის მიზანი ; 1.3. ნაშრომის თეორიულ-პრაქტიკული მნიშვნელობა ; 1.4. ნაშრომის მეცნიერული სიახლე ; 1.5. დაცვაზე გამოგვაქვს ; 1.6. აპრობცია ; 1.7. გამოკვლევის შედეგების პუბლიკაცია ; 2. ლიტერატურის მიმოხილვა ; 2.1. წყალშიმცურავი შინაური ფრინველის (იხვი, ბატი) სტაფილოკოკოზი ; 2.2. ბაქტერიული ტოქსინები და სუპერაგენტები ; 2.3. ანტიბიოტიკები, პრობიოტიკები, ბაქტერიოფაგები ; 2.4. ლექტინების დახასიათება ; 3. საკუთარი გამოკვლევები ; 3.1. მასალები, გამოყენებული აპარატურა, გამოკვლევის მეთოდები ; 3.2. კვლევის შედეგების ვარიაციული სტატისტიკით დამუშავების მეთოდიკა ; 3.3. საქართველოს მოსახლეობის კერძო სექტორის ეპიზოო- ტიური სიტუაცია წყალშიმცურავი შინაური ფრინველების (იხვი, ბატი) სტაფილოკოკოზზე 1995-2005 წლებში ; 3.4. ფრინველთა სტაფილოკოკოზის დიაგნოსტიკა ; 3.4.1. ლობიოს ჩენჩოზე დამზადებული ახალი ახალი საკვები არე სტაფილოკოკის კულტივირებისათვის ; 3.4.2 წყალშიმცურავი შინაური ფრინველების /იხვი, ბატი/ სტაფილოკოკოზზე გამოკვლევების შედეგები ბიოციდით ; 3.4.3 სტაფილოკოკური ლექტინების შესწავლის შედეგი ; 4. კვლევის შედეგების ანალიზი ; 4.1. დასკვნები ; 4.2. პრაქტიკული წინადადებების წარმოებაში დანერგვა ; 4.3. საავტორო მოწმობა გამოგონებაზე ; 5. გამოყენებული ლიტერატურის სია .
წყარო:წყალშიმცურავი შინაური ფრინველის (იხვი, ბატი) სტაფილოკოკოზის გავრცელება საქართველოში და ლექტინების მნიშვნელობა Staphylococcus aureus-ის ორგანიზმში ტრანსპორტირებისას / ე. ბერიანიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: მერაბ ნათიძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 132 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 109 -132. UDC : 636.597:579.861.2 + 636.598:579.861.2
მოცულობა:132 გვ.