ენერგოობიექტზე მიმდინარე საინვესტიციო პროცესის მართვის სრულყოფის გზები
ავტორები:ლომსაძე-კუჭავა, მაია
თემატიკა:ინვესტიციები ენერგეტიკაში;
სარჩევი:შესავალი; I. ლიტერატურის მიმოხილვა ; II. შედეგები და მათი განსჯა ; თავი 1 საინვესტიციო მენეჯმენტის არსი, ამოცანები, საინვესტიციო პოლიტიკა 1.1 ინვესტიციები, საინვესტიციო პოლიტიკა და საინვესტიციო გარემო; 1.2 საინვესტიციო მენეჯმენტი ამოცანები და ფუნქციები; 1.3 საქართველოს ენერგოობიექტებზე შესრულებული და მიმდინარე საინვესტიციო პროცესები; თავი 2 საინვესტიციო პროექტი ენერგოობიექტზე, როგორც მართვის ობიექტი; 2.1 საინვესტიციო პროექტები, განვითარების ფაზები და საინვესტიციო აქტივობა; 2.2 საინვესტიციო პროცესზე მოქმედ რისკ-ფაქტორთა ანალიზი; 2.3 ენერგო ობიექტებზე დასაქმებულთა ჯანმრთელობის უსაფრთხოებაზე გაწეული ინვესტიციების ეფექტურობა; თავი 3 საინვესტიციო პროცესის მართვა და ოპტიმიზაცია; 3.1 საინვესტიციო პროცესის მართვის თეორიული ასპექტები; 3.2 ენერგოობიექტზე მიმდინარე საინვესტიციო პროცესის მენეჯმენტი ; 3.3 ენერგეტიკაში საინვესტიციო პროცესის მართვის ავტომატიზირებული სისტემა; III. დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:ენერგოობიექტზე მიმდინარე საინვესტიციო პროცესის მართვის სრულყოფის გზები / მ. ლომსაძე-კუჭავა; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ნანული სამსონია; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 166 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 160 - 166. UDC : 330.322:620.9