ინვესტიციურ-ინოვაციური პროექტების ეფექტიანობაზე მოქმედი ფაქტორების მართვა სარკინიგზო ტრანსპორტზე და მისი გაუმჯობესება
თემატიკა:ინვესტიციები სარკინიგზო ტრანსპორტზე;
სარჩევი:შესავალი 1. ლიტერატურის მიმოხილვა 1.1. ინვესტიციურ–ინოვაციური პროცესების არსი და მისი ძირითადი ფაქტორები: 1.1.1. ინვესტიცია, როგორც ეონომიკური კატეგორია: 1.1.2. ინვესტიციურ–ინოვაციური პროცესების ადგილი ეკონომიკის განვითარებაში: 1.1.3. ინვესტიციური პოტენციალი, როგორც ძირეული ფაქტორი ინვესტიციური მიზიდულობისა: 2. შედეგები და მათი განსძჯა: 2.1. საინვესტიციო–ინოვაციური პროექტების ეფექტიანობის შეფასების კლასიფიკაცია და მისი უმნიშვნელოვანესი პრონციპების ეკონომიკაური შინაარსი: 2.2. ინვესტიციური–ინოვაციური პროექტების მართვის ანალიზი საქართველოს რკინიგზაზე: 2.2.1. თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტი: 2.2.2.საინვესტიციო პროექტი „სწრაფი რკინიგზა“: 2.3. საინჟინრო გადაწყვეტათა ეკონომიკური შეფასების საკითხისათვის: 2.4 შ.პ.ს. „საქართველოს რკინიგზის“ საინვესტიციო პროექტების შეფასება ფულადი ნაკადების დისკონტირების გომოყენებით: 3. დასკვნა: გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:ინვესტიციურ-ინოვაციური პროექტების ეფექტიანობაზე მოქმედი ფაქტორების მართვა სარკინიგზო ტრანსპორტზე და მისი გაუმჯობესება / დ. ჯაფარიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გოდერძი ტყეშელაშვილი; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 163 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 159 -163. UDC : 330.322+656.2