ინვესტიციურ-ინოვაციური პროექტების ეფექტიანობაზე მოქმედი ფაქტორების მართვა სარკინიგზო ტრანსპორტზე და მისი გაუმჯობესება | ავტორები: | ჯაფარიძე, დავით | | თემატიკა: | ინვესტიციები სარკინიგზო ტრანსპორტზე; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა | | სარჩევი: | შესავალი
1. ლიტერატურის მიმოხილვა
1.1. ინვესტიციურ–ინოვაციური პროცესების არსი და მისი ძირითადი ფაქტორები:
1.1.1. ინვესტიცია, როგორც ეონომიკური კატეგორია:
1.1.2. ინვესტიციურ–ინოვაციური პროცესების ადგილი ეკონომიკის განვითარებაში:
1.1.3. ინვესტიციური პოტენციალი, როგორც ძირეული ფაქტორი ინვესტიციური მიზიდულობისა:
2. შედეგები და მათი განსძჯა:
2.1. საინვესტიციო–ინოვაციური პროექტების ეფექტიანობის შეფასების კლასიფიკაცია და მისი უმნიშვნელოვანესი პრონციპების ეკონომიკაური შინაარსი:
2.2. ინვესტიციური–ინოვაციური პროექტების მართვის ანალიზი საქართველოს რკინიგზაზე:
2.2.1. თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტი:
2.2.2.საინვესტიციო პროექტი „სწრაფი რკინიგზა“:
2.3. საინჟინრო გადაწყვეტათა ეკონომიკური შეფასების საკითხისათვის:
2.4 შ.პ.ს. „საქართველოს რკინიგზის“ საინვესტიციო პროექტების შეფასება ფულადი ნაკადების დისკონტირების გომოყენებით:
3. დასკვნა:
გამოყენებული ლიტერატურა. | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | ინვესტიციურ-ინოვაციური პროექტების ეფექტიანობაზე მოქმედი ფაქტორების მართვა სარკინიგზო ტრანსპორტზე და მისი გაუმჯობესება / დ. ჯაფარიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გოდერძი ტყეშელაშვილი; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 163 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 159 -163. UDC : 330.322+656.2 | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 163 გვ. | | შეიქმნა: | 2012-06-12 | | შესწორდა: | 2012-06-14 |