სასკოლო მათემატიკის პროგრამები და მათემატიკური განათლების ისტორიის საკითხები მე-19 საუკუნის საქართველოში | ავტორები: | გოგიბერიძე, რუსუდან | | თემატიკა: | მათემატიკა-პროგრამები; მათემატიკური განათლების ისტორია საქართველოში; | | დუის თემატიკა: | მათემატიკა | | სარჩევი: | მიძღვნა ;
რეზიუმე ;
თავი 1. განათლების სისტემა საქართველოში 1801-1848 წლებში ;
თავი 2. სახალხო განათლების სისტემა XIX საუკუნის მეორე ახევარში. 848 წლის დებულება კავკასიის სასწავლო ოლქი ;
თავი 3. საქართველოს სკოლების მდგომარეობა კავკასიის სასწავლო ლქის შემადგენლობაში იანოვსკის მზრუნველობის პერიოდში ;
თავი 4. კომისიები და მათი მოვალეობები კავკასიის სასწავლო ოლქის გიმნაზიებსა და სხვა სასწავლებლებში ;
თავი 5. ექსკურსიების როლი “კავკასიის სასწავლო ოლქი”-ს სკოლებში სწავლების მეთოდიკაში ;
5.1. ქუთაისის ვაჟთა და ქალთა გიმნაზიების მოსწავლეთა 1909-1910 სასწავლო წელს მოწყობილი ექსკურსია ;
5.2. ხონის ვაჟთა გიმნაზიის ექსკურსია ბათუმში, ფოთსა და ჩაქვში 1911 წლის 16 ოქტომბერს ;
5.3. ქუთაისის რეალური სასწავლებლის VI კლასის მოსწავლეთა ექსკურსია ტყიბულში 1911 წლის 24-25 სექტემბერს;
5.4. ქუთაისის გუბერნიის ხონის სამასწავლებლო სემინარიის აღსაზრდელთა ექსკურსია ბაქო-თბილისში 1909 წელს;
5.5. თბილისის ექვსკლასიანი რკინიგზის საქალაქო სასწავლებლის VI კლასის მოსწავლეთა ექსკურსია ახალ ათონში 1909 წლის 26 მარტს;
5.6. თბილისის ექვსკლასიანი რკინიგზის საქალაქო სასწავლებვლის VI კლასის აღსაზრდელი ვ. როზენბერგის დღიური 1909 წლის 26 მარტს ექსკურსიის შესახებ ახალ ათონში;
თავი 6. ღია გაკვეთილები მათემატიკაში;
6.1. 1911 წლის 14 დეკემბერს ნიკოლოზ ერმალოზის ძე კვინიკაძის მიერ ფოთის ვაჟთა გიმნაზიის IV კლასში ჩატარებული გაკვეთილის სხდომის ოქმი;
6.2. ქუთაისის გიმნაზიის მათემატიკის მასწავლებლის გ. დ. წერეთლის მიერ 1912 წლის 25 თებერვალს ჩატარებული ღია გაკვეთილის გარჩევის ოქმი;
6.3. ქ. ეკატერინოდარის საშუალო სასწავლო დაწესებულების მასწავლებელთა 1910 წლის 31 მარტის თათბირის ოქმი;
6.4. 1911 წლის 16 ნოემბერს ტემირ-ხან შურის რეალური სასწავლებლის V კლასში მასწავლებელ დიდენკოს ჩატარებული გაკვეთილის შეფასების ოქმი;
6.5. 1914 წლის 21 აპრილს ტემირ-ხან შურის რეალური სასწავლებლის მასწავლებელ კოლომსკის მიერ ჩატარებული გაკვეთილის შეფასების ოქმი;
6.6. მასწავლებელ ვ. ნიკოლსკის ღია გაკვეთილი ალექსანდრეს სამასწავლებლო ინსტიტუტში, რათა გადაყვანილ იქნას ქალაქის სკოლაში მასწავლებლად:;
6.7. მიხაილოვის ალექსანდრეს სახელობის ქალაქის მე-3 სასწავლებლის მასწავლებლის ივ. რაზდორსკის მიერ ჩატარებული არითმეტიკის ღია გაკვეთილი;
6.8. 1902 წლის 1 მარტს VI კლასში მასწავლებელმა მ.ნ. მიხაილოვამ ჩაატარა საჩვენებელი გაკვეთილი ალგებრაში;
6.9. მოსწავლე ნიკიტინის გაკვეთილი ჩატარებული 1871/72 სასწავლო წელს ალექსანდრეს სამასწავლებლო ინსტიტუტში;
თავი 7. სახელმძღვანელოები მათემატიკაში ;
7.1. ანდრეი პეტრეს ძე კისელიოვი;
7.2. მალინინი ა.თ. ბურენინი კ.პ.;
7.3. ვულიხი ზაქარია ბორისის ძე;
7.4. შაპოშნიკოვი ნ.ა. ვალცევი ნ.კ.;
7.5 ევტუშევსკი ვ.ა. (1836-1888). ;
7.6. პირველი ქართული სახელმძღვანელოები მათემატიკაში ;
7.6.1. მიხეილ ზაალის ძე ყიფიანი;
7.6.2. ვასილ ყიფიანი;
7.6.3. რაჟდენ სოლომონის ძე ჯაჯანაშვილი;
7.6.4. ანტონ ქაიხოსროს ძე ნატროშვილი;
7.6.5. ეგნატე მაკარის ძე ხრამელაშვილი;
7.6.6. სიმონ ოცხელი;
7.6.7. ალექსანდრე (სანდრო) დავითის ძე დევიძე;
თავი 8 საგამოცდო ბილეთები მათემატიკაში;
თავი 9. სასწავლო პროგრამები მათემატიკაში;
საქართველოს სკოლებში მე-19 საუკუნეში;
გამოყენებული ლიტერატურე. | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | სასკოლო მათემატიკის პროგრამები და მათემატიკური განათლების ისტორიის საკითხები მე-19 საუკუნის საქართველოში / რ. გოგიბერიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ალექსანდრე ლაშხი; ფიქრია ღურწკაია; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 165 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 160-165. UDC : 51(073)+51(479.22)(09) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 165 გვ. | | შეიქმნა: | 2012-06-15 | | შესწორდა: | 2012-06-20 |