მევენახეობის დარგის დაგეგმვისა და მართვის სრულყოფის საკითხები საქართველოს აგროსამრეწველო კომპლექსის სისტემაში
ავტორები:ავბეწვაშვილი, თამარ
თემატიკა:საქართველოს მევენახეობის ეკონომიკა; აგროსამრეწველო კომპლექსები საქართველოში;
სარჩევი:შესავალი; თავი I მევენახეობის დარგის ეკონომიკის დაგეგმვისა და მეცნიერული მართვის სრულყოფის საკითხები აგრარულ სექტორში; § 1.1 საქართველოს აგრარული სექტორის არსი, წარმოებისა და გარდაქმნის თავისებურებანი, აგრარულ სექტოსში და მატერიალურ-ტექნიკური; § 1.2 საბაზრო ეკონომიკის მოდელისათვის აუცილებელი, პრიორიტეტულ საწარმოთა ორგანიზაციული ფორმების შერჩევა და ფორმირება; § 1.3 მევენახეობის დარგის სპეციალიზაცია, კოოპერირება და ინტეგრა ცია, მისი მეურნეობრიობის განვითარების ფორმები; თავი II სოფლის მეურნეობის ეკონომიკური განვითარების დინამიკისა და სტრუქტურის სახელმწიფოებრივი რეგულირების სრულყოფის მიმართულებები; § 2.1 თავისუფალი სამეწარმეო გარემოს ჩამოყალიბების ამოცანები და მიმართულებები; § 2.2 სოფლად აგროსერვისული გარდაქმნის შედეგები და მისი სრულყოფის მიმართულებები; § 2.3. სამეწარმეო საქმიანობის მიმართულებები საქართველოს აგრობიზნესში; § 2.4 მევენახეობის დარგისა და მისი ინფრასტრუქტურის ბიზნესის მართვის, სასურსათო ბაზრის ჩამოყალიბებისა და ფუნქციონირების საკითხები; თავი III მევენახეობის დარგის საწარმოო და მმართველობითი ურთიერთობები, საგარეო კავშირები; § 3.1 მევენახეობის განვითარებისათვის ხელშემწყობი პოლიტიკური ბაზის შექმნა და მმართველობითი ურთიერთობის სრულყოფის საკითხები; § 3.2 მეცნიერულ-ტექნიკური პროგრესი და ინტეგრაციის ორგანიზაციული ფორმები; § 3.3 მევენახეობის დარგის ეკონომიკური ურთიერთობისა და მართვის სრულყოფის საკითხები (ახალი ტენდენციები საგარეო-ეკონომიკურ მართვაში); დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა;
წყარო:მევენახეობის დარგის დაგეგმვისა და მართვის სრულყოფის საკითხები საქართველოს აგროსამრეწველო კომპლექსის სისტემაში / თ. ავბეწვაშვილი; დის... ეკონ. მეცნ. კანდ. / სამეცნ. ხელმძღვ. მ. ბახია; საქ. სახ. აგრარ. უნ-ტი. - თბ., 2003. - 206 გვ. ბიბლიოგრ.: გვ. 203-206. UDC: 338.43:634.8(479.22) + 338.436.33(479.22)
მოცულობა:206 გვ.