სატრანსპორტო საწარმოების მართვის პროცესების თანამედროვე მდგომარეობა და განვითარების პერსპექტივები
თემატიკა:სატრანსპორტო საწარმოების მართვა;
სარჩევი:შესავალი ; 1. ლიტერატურის მიმოხილვა ; 1.1. საქართველოს ტრანსპორტის სტრუქტურა , ორგანიზაცია და მენეჯმენტი ; 1.2.საქართველოს ტრანსპორტის ზოგადი მიმოხილვა; 2.შედეგები და მათი განსჯა; 2.1საქართველოს ტრანსპორტის მართვის არსებული პრაქტიკა; 2.2.ტრანსპორტის მართვის ეფექტურობა და მასზე მოქმედი ფაქტორები; 2.3.საქართველოს ტრანსპორტის მართვის გაუმჯობესების მიმართულებები; 2.4. კორელაციური კავშირების განსაზღვრა შპს “საქართველოს რკინიგზის” განზოგადოებულ მაჩვენებლებსა და მასზე მოქმედ ფაქტორებს შორის; 2.5. შპს ”საქართველოს რკინიგზის” მენეჯმენტის ეფექტიანობის მართვის მათემატიკური მოდელების დამუშავება და შეფასება; 3. დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:სატრანსპორტო საწარმოების მართვის პროცესების თანამედროვე მდგომარეობა და განვითარების პერსპექტივები / ა. კურტანიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გ. ტყეშელაშვილი; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 153 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 149 -153. UDC : 338.47:656
მოცულობა:153 გვ.