პრივატიზაცია და სამეწარმეო აქტივობის ზრდის პრობლემები საქართველოში
თემატიკა:პრივატიზაცია;
სარჩევი:შესავალი ; 1. ლიტერატურის მიმოხილვა; 1.1.1. ქართველი და უცხოელი მეცნიერები პრივატიზაციის პროცესის შესახებ; 1.1.2.პრივატიზაციის კრიტერიუმები; 1.1.3. პრივატიზაციის ეფექტიანობის მახასიათებლები.; 2. შედეგები და მათი განსჯა; 2.1. პრივატიზაციის პროცესი საქართველოში ; 2.1.1. პრივატიზაციის საკანონმდებლო უზრუნველყოფა; 2.1.2. საინვესტიციო სისტემა პრივატიზებულ საწარმოთა აქტივობის ზრდის საქმეში; 2.1.3. საგადასახადო სისტემა პრივატიზებულ საწარმოთა აქტივობის ზრდის საქმეში; 2.2. პრივატიზებულ საწარმოთა აქტოვობაზე მოქმედი ფაქტორები და მისი ამაღლების მიმართულებები; 2.2.1. პრივატიზებულ საწარმოთა აქტივობის განზოგადოებული მაჩვენებლები და კრიტერიუმები; 2.2.2. პრივატიზაციასა და სამეწარმეო აქტივობაზე მოქმედი ფაქტორების კლასიფიკაცია; დასკვნა ; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:პრივატიზაცია და სამეწარმეო აქტივობის ზრდის პრობლემები საქართველოში / გ. ზარნაძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გ. ტყეშელაშვილი; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 143 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 139 -143. UDC : 338.242.4.025.88(479.22)
მოცულობა:143 გვ.