მსხვილი ქალაქის ეკოლოგიური მდგომარეობის კომპლექსური კვლევის თანამედროვე ასპექტები ქალაქგეგმარებითი რეგულირების მიზნით (თბილისის მაგალითზე)
ავტორები:სალუქვაძე, მამუკა
თემატიკა:თბილისის ეკოლოგიური მდგომარეობა; თბილისის დაგეგმარება;
დუის თემატიკა:მეცნიერებები სიცოცხლის შესახებ, ბიოლოგია
სარჩევი:შესავალი ; თავი I. ქალაქის გარემოს ეკოლოგიური ასპექტები თეორიული საფუძვლები და კვლევის მეთოდიკა ; 1.1 ძირითადი ცნებები და მათი განმარტება ; 1.2საქალაქო გარემოს ფორმირებისა და განვითარების თეორიული საფუძვლები: ეკოლოგიური მიდგომის მნიშვნელობა; 1.3. ქალაქისგარემო. ცნება, არსი, მიდგომები მისი განსაზღვრისათვის ; თავი II. თბილისის ეკოლოგიური მდგომარეობის კვლევა ; 2.1 ქალაქის გარემოს ეკოლოგიური მდგომარეობის კვლევისა და ანალიზის თანამედროვე მიდგომები და მეთოდები (საერთაშორისო გამოცდილების მიმოხილვა) ; 2.2 კვლევის სტრუქტურა და მეთოდიკა ; 2.3 კვლევის მონაცემთა ბაზა და ინფორმაციის წყაროები. კვლევის შედეგები: მონაცემთა შეფასება, სისტემატიზაცია, კლასიფიკაცია ; თავი III. თბილისის ეკოლოგიური მდგომარეობის შეფასება და ანალიზი ქალაქგეგმარებითი ამოცანების გადაჭრის მიზნით ; 3.1 თბილისის ტერიტორიის დაბინძურების მთავარი ფაქტორები, მათი დინამიკა და სივრცითი გამოვლინება ; 3.1.1. ავტოსატრანსპორტო გაფრქვევებით ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების ტერიტორიული დიფერენციაციის დინამიკა თბილისში ; 3.1.2. სტაციონარული წყაროებიდან გაფრქვევებით ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების ტერიტორიული დიფერენციაციის დინამიკა თბილისში ; 3.2 თბილისის საქალაქო გარემოს მთავარი ეკოლოგიური საფრთხეები და მათი ზემოქმედების მასშტაბები ; 3.3 ქალაქგეგმარებითი (ინტეგრალური) მიდგომები საქალაქო გარემოს მდგომარეობის გაუმჯობესებისათვის ; დასკვნა ; ლიტერატურა ; დანართები.
წყარო:მსხვილი ქალაქის ეკოლოგიური მდგომარეობის კომპლექსური კვლევის თანამედროვე ასპექტები ქალაქგეგმარებითი რეგულირების მიზნით (თბილისის მაგალითზე) / მ. სალუქვაძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გიორგი სალუქვაძე; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 172 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 168 -172. UDC : 574(479.22-25)+711(479.22-25)
მოცულობა:172 გვ.