მარკეტინგის სოციალური პასუხისმგებლობის ასპექტები საქართველოს სამომხმარებლო ბაზარზე
თემატიკა:მარკეტინგი; სოციალური პასუხისმგებლობა;
სარჩევი:შესავალი ; თავი 1. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ასპექტები მარკეტინგის კონტექსტში; შესავალი; 1.1. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის არსი; 1.2. სოციალური პასუხისმგებლობის განვითარების ისტორია და სამომავლო ტენდენცია; 1.3. მარკეტინგის როლი კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის განხორციელებაში; 1.4. სოციალური პასუხისმგებლობის გლობალური სტანდარტების გავლენა მარკეტინგულ საქმიანობაზე; 1.5. მარკეტინგის სოციალური პასუხისმგებლობის თავისებურებები ; 1.5.1. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობა მარკეტინგის კონტექსტში; 1.5.2. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის როლი მარკეტინულ სტრატეგიაში ; 1.5.3. სოციალური მარკეტინგი; 1.6. მომხმარებლის დამოკიდებულება კომპანიის სოციალური პასუხისმგებლობისადმი; 1.7. სოციალური პასუხისმგებლობის მოტივები და მისი გავლენა კომპანიის მარკეტინგულ მიზნებზე; 1.8. სოციალური პასუხისმგებლობის განსხვავებული აღქმა სხვადასხვა ქვეყანაში; 1.9. ლიტერატურის მიმოხილვის დასკვნა; თავი 2. მომხმარებლის ინფორმირებულობა სოციალური პასუხისმგებლობის შესახებ; 2.1. კვლევის დიზაინი და მეთოდოლოგია; 2.2. ექსპერტების კვლევა ქართული კომპანიების სოციალური პასუხისმგებლობის შესახებ; 2.3. მომხმარებლის პრიორიტეტები პროდუქციის შეძენისას; 2.4. კომპანიის სოციალური პასუხისმგებლობის გავლენა მომხმარებლის მიერ პროდუქტის შეძენის გადაწყვეტილებაზე; 2.5. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის შესახებ მომხმარებლის ინფორმირებულობის ხარისხი; 2.6. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის მნიშვნელობის აღქმა მომხმარებელში ; 2.7. მომხმარებლის მოთხოვნა კომპანიის სოციალური პასუხისმგებლობისადმი; თავი 3. მომხმარებელთა დამოკიდებულება ქართული კომპანიების სოციალური პასუხისმგებლობისადმი; 3.1. მომხმარებლის დამოკიდებულება ქართული კომპანიების სოციალურ პასუხისმგებლობასთან დაკავშირებული ღონისძიებებისადმი; 3.2. მომხმარებლის ინფორმირებულობა ქართული კომპანიების სოციალური პასუხისმგებლობის ღონისძიებებთან დაკავშირებით; 3.3. მომხმარებლის დამოკიდებულება ქართული კომპანიების მიერ მარკეტინგის სოციალური პასუხისმგებლობის განხორციელებისადმი; 3.4. მომხმარებლის დამოკიდებულება ქართული კომპანიების მიერ სოციალური პასუხისმგებლობის განხორციელების მოტივებისა და ხელის შემშლელი ფაქტორებისადმი ; 3.5. მომხმარებლის მოთხოვნა ქართული კომპანიებისადმი სოციალური პასუხისმგებლობის ანგარიშგებასთან დაკავშირებით; 3.6. მომხმარებელთა სოციალურ-დემოგრაფიული მახასიათებლები; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა; დანართები.
წყარო:მარკეტინგის სოციალური პასუხისმგებლობის ასპექტები საქართველოს სამომხმარებლო ბაზარზე / ი.გიგაური: დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: ნუგზარ თოდუა; ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2012-241 გვ.- - ბიბლიოგრ.: გვ.239–241.UDC: 339.138.+316.66
მოცულობა:241 გვ.