დასავლური ღირებულებები ქართულ საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ აზროვნებაში (პოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური სისტემების მოდელი) XIX საუკუნის 60-იანი წლები – XX საუკუნის დამდეგი
ავტორები:ქავთარაძე, გიორგი
თემატიკა:საზოგადოებრივი აზრის ისტორია საქართველოში;
დუის თემატიკა:გეოგრაფია & ისტორია
სარჩევი:ანოტაცია; შესავალი (კვლევის აქტუალობა, საგანი და ამოცანები) ; თავი 1. დასავლური ღირებულებებისა და ქართული საზოგადოებრივ- პოლიტიკური აზროვნების ისტორიის ისტორიოგრაფია ; § 1. დასავლური ღირებულებების ისტორიოგრაფია; § 2. ქართულ საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზროვნების ისტორიოგრაფია ; თავი 2. დასავლური პოლიტიკური ღირებულებები ქართულ საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ აზროვნებაში ; § 1. ილია ჭავჭავაძე დასავლური პოლიტიკური ღირებულებების თაობაზე; § 2. ნიკო ნიკოლაძე დასავლური პოლიტიკური ღირებულებების თაობაზე; § 3. გიორგი წერეთელი დასავლური პოლიტიკური ღირებულებების თაობაზე ; § 4. სერგეი მესხი დასავლური პოლიტიკური ღირებულებების თაობაზე; თავი 3. დასავლური ეკონომიკური ღირებულებები ქართულ საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ აზროვნებაში; § 1. ილია ჭავჭავაძე დასავლური ეკონომიკური ღირებულებების თაობაზე; § 2. ნიკო ნიკოლაძე დასავლური ეკონომიკური ღირებულებების თაობაზე; § 3. გიორგი წერეთელი დასავლური ეკონომიკური ღირებულებების თაობაზე ; § 4. სერგეი მესხი დასავლური ეკონომიკური ღირებულებების თაობაზე ; თავი 4. დასავლური სოციალური ღირებულებები ქართულ საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ აზროვნებაში ; § 1. ილია ჭავჭავაძე დასავლური სოციალური ღირებულებების თაობაზე; § 2. ნიკო ნიკოლაძე დასავლური სოციალური ღირებულებების თაობაზე; § 3. გიორგი წერეთელი დასავლური სოციალური ღირებულებების თაობაზე ; § 4. სერგეი მესხი დასავლური სოციალური ღირებულებების თაობაზე ; დასკვნა ; წყაროები და ლიტერატურა .
წყარო:დასავლური ღირებულებები ქართულ საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ აზროვნებაში (პოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური სისტემების მოდელი) XIX საუკუნის 60-იანი წლები – XX საუკუნის დამდეგი/ გ.ქავთარაძე: დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: ვახტანგ გურული; საქ. საპატრიარქოს წმ. ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნ–ტი; თბ., 2013–186 გვ.- - ბიბლიოგრ.: გვ. 183–186 . UDC: 316(479.22)
მოცულობა:186 გვ.