ელექტრონული მარკეტინგის განვითარების პრობლემები და პერსპექტივები საქართველოში
თემატიკა:ელექტრონული მარკეტინგი;
სარჩევი:შ ი ნ ა ა რ ს ი; შესავალი; ლიტერატურის მიმოხილვა; 1. შედეგები და მათი განსჯა; თავი 1. ელექტრონული მარკეტინგის არსი და მისი როლი ბიზნესში; 1.1. ელექტრონული მარკეტინგის გამოყენების თავისებურებანი და პრობლემები; 1.2. ელექტრონული მარკეტინგის საშუალებები და შეფასების მეთოდიკა; თავი II. მსოფლიოს ინტერნეტ-ბაზრის განვითარების ტენდენციები თანამედროვე ეტაპზე; 2.1. კომპიუტერის მსოფლიო ბაზარი; 2.2. მსოფლიო ინტერნეტ-ბაზრის კვლევა; 2.3. კომპიუტერის და ინტერნეტ-მომხმარებელთა მსოფლიო ბაზრის სეგმენტაცია; 2.4. ელექტრონული ბიზნესის განვითარების თანამედროვე ტენდენციები მსოფლიოში; თავი III. საქართველოს ელექტრონულ ბაზარზე ინტერნეტ-მომსახურებისადმი მომხმარებელთა დამოკიდებულების მარკეტინგული კვლევა; 3.1. საქართველოს ინტერნეტ-პროვაიდერების ბაზრის მარკეტინგული კვლევა; 3.2. საქართველოს ინტერნეტ-მომხმარებელთა ბაზრის სეგმენტაცია; 3.3. საქართველოს ელექტრონულ ბაზარზე ინტერნეტის მოხმარების მარკეტინგული კვლევა; 3.4. საქართველოს ელექტრონულ ბაზარზე ინტერნეტ-რესურსებისადმი მომხმარებელთა დამოკიდებულების კვლევა; 3.5. საქართველოში კომპიუტერის მომხმარებელთა ბაზრის მარკეტინგული კვლევა; 2. დასკვნები; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:ელექტრონული მარკეტინგის განვითარების პრობლემები და პერსპექტივები საქართველოში/რ.აბულაძე: დის... დოქტ. აკად. ხარისხ. /სამეცნ. ხელმძღვან.: ნუგზარ თოდუა ; საქ. ტექ. უნ–ტი; თბ., 2008 – 166 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ.163-166. UDC: 004.42: 339.138
მოცულობა:166 გვ.