აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის სატარიფო და არასატარიფო რეგულირების მექანიზმები
ავტორები:ცაგარეიშვილი, პაატა
თემატიკა:აგრარული ფირმები–საექსპორტო საქმიანობა;
სარჩევი:ს ა რ ჩ ე ვ ი შესავალი ; თავი I. აგრარული სამეურნეო სუბიექტების საექსპორტო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების თეორიული და მეთოდოლოგიური საფუძვლები ; 1.1. სამეურნეო სუბიექტების საგარეო ეკონომიკური საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების არსი და მნიშვნელობა ; 1.2. აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის რეგულირების მექანიზმების განვითარების ძირითადი ეტაპები, ფორმები და მეთოდები ; 1.3. სატარიფო და არასატარიფო ინსტრუმენტები აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის რეგულირების მექანიზმის სისტემაში ; თავი II. აგრარული ფირმის საექსპორტო პოტენციალის ზრდის ხელშემწყობი პირობების განვითარების ანალიზი ; 2.1. საქართველოს ვაჭრობის მსოფლიო ორგანიზაციაში გაწევრიანების ფაქტორის გავლენა სატარიფო და არასატარიფო მექანიზმების სრულყოფაზე ; 2.2. აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის სატარიფო და არასატარიფო სტიმულირების მეთოდების განვითარების ანალიზი დროსა და სივრცეში ; 2.3. ქვეყნის აგრარული წარმოების სუბიექტების საექსპორტო პოტენციალის განვითარების რეტროსპექტული ანალიზი და შეფასება ; თავი III. აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის სატარიფო და არასატარიფო სტიმულირების ფორმებისა და მეთოდების სრულყოფის მიმართულებები ; 3.1. სახელმწიფოს მიერ აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის სტიმულირების ფორმებისა და მეთოდების განვითარება ; 3.2. აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის ტარიფების მეშვეობით სტიმულირების მოდელი ; 3.3. ექსპორტზე ორიენტირებული აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის ხელშემწყობი სატარიფო და არასატარიფო მეთოდების გამოყენების ოპტიმიზაციის პროცედურული სტრუქტურის ალგორითმის ფორმირება ; დასკვნები და წინადადებები; ცხრილები და ნახაზები ; აბრევიატურა ; გამოყენებული ლიტერატურა ; დანართები .
წყარო:აგრარული ფირმის საექსპორტო საქმიანობის სატარიფო და არასატარიფო რეგულირების მექანიზმები/ პ.ცაგარეიშვილი ; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.:, რევაზ ხარებავა; სოხუმის სახელმწიფო უნ–ტი; თბ., 2013–167 გვ.- - ბიბლიოგრ.: გვ. 165–167 გვ. UDC: 334.758:63+339.564
მოცულობა:167 გვ.