საქართველოში მცირე და საშუალო მეწარმეობის სახელმწიფო რეგულირების სრულყოფის მიმართულებები
ავტორები:გობეჯიშვილი, ეკატერინე
თემატიკა:მცირე ბიზნესი საქართველოში; საშუალო ბიზნესი საქართველოში;
სარჩევი:შესავალი ; ლიტერატურის მიმოხილვა ; თავი 1. მცირე და საშუალო მეწარმეობის სახელმწიფო მხარდაჭერის სისტემის ჩამოყალიბების ძირითადი პრინციპები ; 1.1. მცირე და საშუალო მეწარმეობის მდგომარეობა საქართველოში: განვითარების დონე, პრობლემები ; 1.2. სახელმწიფო მხარდაჭერის როლი და მნიშვნელობა მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების საქმეში ; თავი 2. მცირე და საშუალო მეწარმეობის სახელმწიფო მხარდაჭერის ფორმები და მექანიზმები ; 2.1. მცირე და საშუალო მეწარმეობის სახელმწიფო მხარდაჭერის ინსტიტუციური სისტემის სრულყოფა ; 2.2. მცირე და საშუალო მეწარმეობის ფინანსური მხარდაჭერის ფორმები და მექანიზმები ; 2.3. ინოვაციური მეწარმეობის განვითარების გზები და პერსპექტივები ; თავი 3. მცირე და საშუალო მეწარმეობის სახელმწიფო მხარდაჭერის რეგიონული პროგრამები ; 3.1. რეგიონული საინფორმაციო-საკონსულტაციო საქმიანობის განვითარება ; 3.2. მცირე და საშუალო მეწარმეობის სახელმწიფო მხარდაჭერის ინფრასტრუქტურის განვითარება ; 3.3. მსმ განვითარების რეგიონული პროგრამები ; დასკვნები; გამოყენებული ლიტერატურა .
წყარო:საქართველოში მცირე და საშუალო მეწარმეობის სახელმწიფო რეგულირების სრულყოფის მიმართულებები/ე.გობეჯიშვილი;დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: კონსტანტინე ხმალაძე; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2013-152 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ.149-152 . UDC: 338.22(479.22)
მოცულობა:152 გვ.