ელექტრონული განცხადებების მართვის სისტემის შემუშავება და დანერგვა ორგანიზაციულ ეკონომიკურ სფეროში
თემატიკა:ელექტრონული განცხადებები, გადასახადების გადამხდელთა ელექტრონული მომსახურება, საბანკო ოპერაციები;
სარჩევი:შესავალი ; I. ელექტრონული განცხადებების შემუშავების პროექტის მიმდინარეობის მეთოდოლოგია; 1.1. ელექტრონული განცხადებების შესწავლა და კვლევა; 1.2. პროექტის ინიცირება, გამოყენებული მეთოდოლოგია და მიმდინარეობის ფაზები; 1.3. პროექტის განხორციელებისთვის არჩეული ტექნოლოგიები და ინსტრუმენტები; 1.3.1. სისტემის შემუშავებისათვის შერჩეული მონაცემთა ბაზის საერთო მიმოხილვა; 1.3.2. ინტერნეტ აპლიკაციისათვის გამოყენებული ტექნოლოგია; 1.3.3. აპლიკაციებისათვის გამოყენებული პროგრამირების ენა; II. განცხადების წარდგენა რეფორმამდე (ქაღალდური მატარებლით); 2.1. რეფორმამდე განცხადებების წარდგენის პროცესი; 2.2. რეფორმამდე განცხადებების დეტალური შესწავლა; III. სისტემის შესაძლებლობები; 3.1. სისტემის დანიშნულება; 3.2. სისტემის აღწერა; 3.3. ელექტრონული განცხადებების სერვისის აღწერა; 3.4. მენეჯერის ინტერფეისი; IV. სისტემის მართვა, დანერგვა და მხარდაჭერა; 4.1 სისტემის მართვის საშუალებები; 4.2 დანერგვა და მხარდაჭერა; დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:ელექტრონული განცხადებების მართვის სისტემის შემუშავება და დანერგვა ორგანიზაციულ ეკონომიკურ სფეროში/ნ.ყველაიძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: თინათინ კაიშაური; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2013-141 გვ. – –ბიბლიოგრ.: გვ. 138–141.UDC: 336.225.62+336.717
მოცულობა:141 გვ.