მომატებული კონკურენციისა და ფინანსური კრიზისის ბანკის საქმიანობის შეფასების მოდელების შემუშავება
ავტორები:გოგოლაძე, სოფიკო
თემატიკა:საბანკო მომსახურება;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. კომერციული ბანკის ეფექტიანობის შეფასების პრობლემარიკა; 1.1. ბანკის ფინანსური საქმიანობის ეფექტიანობის შეფასება და მასთან დაკავშირებული პრობლემები; 1.2. კომერციული ბანკის საფინანსო საქმიანობის ეფექტიანობის შეფასებისადმი სისტემური მიდგომა; 1.3. ეკონომიკური ეფექტიანობის შეფასების მეთოდები; 1.4. ბანკის ეფექტიანობის, მდგრადობისა და საიმედობის საკითხები ეკონომიკური კრიზისის დროს; 1.5. ამოცანის დასმა; თავი II. ბანკის ბიზნეს და IT - სტრატეგია; 2.1. ბანკის ბიზნეს სტრატეგიის დახასიათება; 2.2. ბანკის ბიზნეს სტრატეგიის რეალიზაცია საბანკო ინფორმაციული სისტემის მეშვეობით; 2.3. ბანკის IT- სტატეგია და მისი კავშირი ბანკის ბიზნეს სტატეგიასთან; 2.3.1. ბანკის IT-სტრატეგიის ზოგადი დახასიათება; 2.3.2. IT-მენეჯმენტის ძირითადი ტენდენციები; 2.3.3. IT-ის ეკონომიკური ასპექტები; 2.4.თანამედროვე ბანკის ინფორმაციული უსაფრთხოების უზრუნველყოფა; 2.4.1.ბანკის ინფორმაციული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის აუცილებლობა; 2.4.2 ტიპიური შეტევები საბანკო სისტემებზე; 2.4.3 ინფორმაციული უსაფრთხოების საიმედო სისტემის აგება; 2.4.4.ბანკის ინფორმაციული უსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავება; 2.4.5.აუდიტისა და კონტროლის მეთოდები; 2.4.6.თანამედროვე ბანკის ინფორმაციული უსაფრთხოების სისტემის აგების რეკომენდაციები; 2.5. ინფორმაციული რისკები და მათი მენჯმენტი; 2.5.1.საბანკო რისკების ზოგადი დახასიათება; 2.5.2.ინფორმაციული რისკები; 2.5.3.ინფორმაციული რისკის მენეჯმენტი; თავი III. საბანკო ინფორმაციული ტექნოლოგიების ეფექტიანობის შეფასების მოდელის აგება ; 3.1. არამკაფიო მედელების გამოყენება ; 3.2. საბანკო ტექნოლოგიების ხარისხის ექსპერტული შეფასებების მეთოდი; 3.3. საბანკო ინფორმაციული ტექნოლოგიების და საბანკო სერვისების ხარისხის კრიტერიუმების, ფაქტორებისა და მაჩვენებლების მოდელის შემუშავება; 3.4. ექსპერტების ჯგუფის შერჩევა და ფორმირება; 3.5. საბანკო ინფორმაციული ტექნოლოგიების ხარისხის შეფასების მრავალკრიტერიუმიანი ექსპერტული მეთოდი; 3.5.1. ექსპერტების გამოკითხვის ჩატარება, ფაქტორების შერჩევა და მათი რანჟირება; 3.5.2. საბანკო ინფორმაციული ტექნოლოგიების ხარისხის შეფასებადი კრიტერიუმების არამკაფიო მნიშვნელობების მიკუთვნების ფუნქციების აგება თითოეული ექსპერტისათვის; 3.5.3. . საბანკო ინფორმაციული ტექნოლოგიების ხარისხის რიცხობრივი მნიშვნელობების მიღება; 3.5.4. ხარისხის თითოეული კრიტერიუმის განზოგადოებული რიცხვითი მნიშვნელობის გაანგარიშება; 3.5. 5. საბანკო ინფრომაციული ტექნოლოგიის აღქმადი ხარისხის განზოგადოებული საშუალოშეწონილი შეფასების გაანგარიშება; 3.5.6. საბანკო ინფრომაციული ტექნოლოგიის მოსალოდნელი ხარისხის განზოგადოებული საშუალოშეწონილი შეფასების გაანგარიშება; 3.5.7. საბანკო ინფორმაციული ეტქნოლოგიის ხარისხის გლობალური კოეფიცინენტის გაანგარიშება ; 3.5.8. ხარისხის კოეფიციენტის გამოთვლა თითოეული კრიტერიუმისათვის ; 3.5.9. ექსპერტების აზრის შეთანხმებულობის შეფასება; დასკვნები; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:მომატებული კონკურენციისა და ფინანსური კრიზისის ბანკის საქმიანობის შეფასების მოდელების შემუშავება/ს.გოგოლაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: მედეა თევდორაძე;საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2013-165 გვ.- -ბიბლიოგრ.: გვ.160-165.UDC: 336.71
მოცულობა:165 გვ.